Ekonomski stručnjak na primjeru kg mesa objasnio zašto odluka o minimalcu od 1.000 KM nije dobra

Ako imate kilo mesa, možete podijeliti kilo mesa. Ako povećate najmanje parče, to će biti na račun ostale parčadi uz uvjet da je na stolu i dalje kilo mesa. No, to će, ako bi i bilo izvedivo, poremetiti odnose parčadi i voditi stanju kakvo ima Kuba, zemlja s najvišim odnosom minimalne i prosječne plaće.

To je kazao ugledni ekonomski stručnjak, profesor Vjekoslav Domljan, u osvrtu na rast minimalne plate u FBiH na hiljadu KM, prenosi Bizinsinfo.

Ocjenjuje da će veliki i iznenadan skok minimalne plaće u odnosu na prosječnu plaću s 43,8 na 70,7 posto, veličinu kakvu nemaju ni zemlje kluba bogatih zemalja, OECD-a, imati brojne negativne posljedice.

Vodit će, naglašava, povećanju prodajnih cijena proizvoda firmi, bježanju firmi u podzemlje, smanjivanju zaposlenosti i oglušivanju o odluku.

– Neke će nastojati povećati produktivnost, za šta im treba barem jedno tromesječje. Bit će i onih koje će uspješno poštivati uredbu uz izvlačenje lekcije da se u FBiH poslovni ambijent može promijeniti i preko noći potezom pera.

Uredba ne uzima u obzir ogromne disparitete u  plaćama javnog i privatnog sektora, niti disparitete po kantonima, djelatnostima i profesijama. Niti uzima u obzir njihov doprinos stvaranju dohotka.

Jednostavno kazano, prosječan doprinos radnika privatnog sektora stvaranju dohotka je uveliko veći nego prosječan doprinos radnika javnog sektora, a ima daleko manju plaću – objašnjava Domljan.

Smatra da bi najbolje bi bilo da Vlada povuče odluku prije no što ona počne proizvoditi negativne posljedice.

Vezane vijesti

TUZLA