Do kojih destinacija bh. građani mogu letjeti?

Gdje bh. građani mogu letjeti?

Bosna i Hercegovina ima četiri aerodroma: Međunarodni aerodrom Sarajevo, Aerodrom Mostar, Aerodrom Banja Luka i Aerodrom Tuzla.

Ovi aerodromi omogućavaju građanima putovanje na brojne destinacije, a recentna istraživanja pokazuju da broj prevezenih putnika raste, zahvaljujući pozitivnim promjenama i uspostavljanju novih aviolinija.

Letovi iz Sarajeva

Međunarodni aerodrom Sarajevo ove godine je prema analizama stručnjaka oborio rekord po broju letova a ujedno i bilježi najbrži rast broja putnika.

U odnosu na prethodnu godinu kapaciteti su veći za više od 180 hiljada.

masa
Foto: Nihad Uk/ Međunarodni aerodrom Sarajevo

U ovoj godini avioni iz Sarajeva letjeli su ka 32 destinacije. Dobra vijest je da Ryanair za narednu godinu najavljuje uspostavljanje linije Štokholm- Sarajevo.

Pored redovnih linija, kompanija Ryanair je od aprila uvela direktne linije, stoga bh. građani mogu letjeti za Geteborg, London, Brisel, Memingen, Milano kao i za Solun. Započete su i linije za Kopenhagen, zatim Oslo te direktna linija za Atenu, kao i direktnu liniju za Skoplje.

Osam novih linija u Mostaru

Dobra situacija vlada i u Mostaru. U ovaj grad nedavno je stigla aviokompanija koja je uspostavila bazu i čak osam novih letova.

Odnosno, iz Mostara bh. građani mogu letjeti i za Rim, Minhen, Ketaniju, Palermo i Napulj.

Ovo je rezultat dobre saradnje te je tako u posljednje tri godine broj putnika narastao i do 40 hiljada putnika, a za novih osam linija Vlada FBiH je izdvojila za realizaciju ove aktivnosti 345 hiljada KM iz budžeta.

mamo
Foto: Mostar Airport ltd.

Od početka godine Mostar je ostvario 31.210 putnika. Ovo je daleko više nego prošle godine kada je u cijeloj godini imao tek 20.525 putnika.

Aerodrom će vrlo vjerojatno do kraja godine dostići 46.000 putnika. Od početka godine aerodrom je imao 889 operacija.

Pozitivni pomaci i u Tuzli

Međunarodni aerodrom Tuzla u posljednje vrijeme bilježio je pad broja putnika zbog odlaženja aviokompanija.
No, situacija se promijenila nakon što je uspostavljena baza aviokompanije Pegasus i samim tim uspostavljen let ka Istanbulu.
To je dovelo do toga, da Tuzla bilježi porast broja letova.
wizz air aerodrom tuzla 1
Foto: Facebook Međunarodni aerodrom Tuzla
Također, prema pisanju portala  Zaamaera  sada će biti više letova sa ovog Aerodroma i to:

Basel tri sedmična leta (ponedjeljak, srijeda i petak do 15.11. pa ponedjeljak, petak i subota do 14.1. i nakon toga ponovo ponedjeljak, srijeda i petak), a sve do 8.1. nakon čega se ukida let srijedom, te će do kraja zimskog reda letenja letjeti dva sedmična leta.

Dortmund će letjeti pet sedmičnih letova, ali od 19.11. uvodi se i šesti sedmični tjedni let (svaki dan osim subote). Tako će letjeti do 10.12. nakon čega se ukida utorak i ponovo će letjeti pet sedmičnih letova, a kako će letjeti do kraja zimskog reda letenja.

Memmingen će se letjeti pet puta sedmično do 15.11. nakon čega se ukida petak i letjet će se četiri sedmična leta (utorak, četvrtak, subota i nedjelja), a ovako će se letjeti do kraja zimskog reda letenja.

To znači da će Tuzla do 10.12. imati 13 sedmičnih letova, četiri više nego prošle godine, do 8.1. će imati 12 letova, a nakon toga 11 letova, dva više nego prošle godine, tako da bh. građani mogu letjeti u zemlje više nego ranije.

Banja Luka više letova od Tuzle

Od Tuzle više letova ima aerodrom u Banja Luci. Statistike kažu da je u osmom mjesecu ovaj aerodrom ostvario 42.347 putnika od čega je 29.141 putnika imao Ryanair, 6018 Wizz Air, 1120 Air Serbia, 5632 su ostvarili charteri i 436 ostali letovi (303 u VIII/2023).

Pozitivna stvar koja se veže za aerodrom Banja Luka jeste i što je nedavno unutar kompleksa izgrađeno dječije igralište i to sve kako bi se mali putnici zabavili prije ili nakon puta.

abl
Foto: Međunarodni aerodrom Banja Luka
Uzimajući u obzir sve ove podatke, putovanje iz Bosne i Hercegovine postaju sve lakša i dostupnija, s brojnim novim aviolinijama koje otvaraju vrata svijetu.
Ova pozitivna promjena ne samo da potiče turizam, već i jača povezanost naših građana s globalnim destinacijama.

 


Dostupne platforme, evo kako provjeriti radni staž u BiH?

”Probijen” rok za useljenje, kada će kupci stanova kompleksa Oaza zvanično useliti?

U BiH manje rođenih beba i manje razvoda

Broj onkoloških pacijenata u FBiH raste, koliko novca je potrebno za njihovo liječenje?

 

Vezane vijesti

TUZLA