U Tuzli je održan radni sastanak o temi institucionalne saradnje na polju zaštite djece i omladine.
Nedavni događaji u školi u Lukavcu, ali i Srbiji, podstakli su nadležne organe u Tuzlanskom kantonu da se aktivnije bave temom zaštite djece i omladine, odnosno analizom problema sa kojima se ta populacija suočava. Problema sada ima više nego prije.
”Što je više izazova, što je više situacija koja djecu mogu na pozitivan, ali i negativan način da zainteresuju, to je naravno i više problema u zajednici. Situacija je poprilično drugačija, analizirajući period od prije pet godina, a da ne govorimo o periodu prije 10 godina”, navodi Lejla Sadiković, direktorica Centra za socijalni rad Tuzla.
Da je više problema maloljetnika, potvrđuju u Odgojnom centru TK, gdje borave djeca koja su počinila neka krivična djela, ali i ona koji dolaze na preventivne tretmane.
”U prošloj godini smo imali 42 djece u cijeloj godini, sada imamo 32 za pola godine, to je veliki porast brojčano, što negdje pokazuje da ima problema, a s druge strane pokazuje da mi ipak reagujemo na vrijeme”, kaže Melisa Slavuljica, pomoćnica direktora Odgojnog centra TK.
Nekoliko socijalnih institucija, zajednički pokušava riješiti probleme djece i mladih.
”Čitav niz projekata se aktuelizirao nakon ovih dešavanja u Srbiji, prethodne godine i u Hrvatskoj, a evo i u Lukavcu. Jedan od načina da svi svoj nivo angažovanosti podignemo na viši stupanj je putem ovih zajedničkih sastanaka”, navodi Sadiković.
Predstavnik Centra za mentalno zdravlje Tuzla Nedim Osmanović kaže da ta saradnja ima svoje rezultate.
”Različiti su razlozi zbog kojih se mladi javljaju, može to biti depresija, anksioznost, socijalna problematika tipa nasilja u porodici ili zloupotreba psihoaktivnih supstanci. Ono što je izuzetno korisno što je napravljeno u Tuzli, to je Psihološko savjetovalište za mlade”, ističe Osmanović.
Savjetovalište za mlade radi svake srijede u periodu od 12 do 14 sati. Mladi imaju priliku sa psiholozima razgovarati i pokušati riješiti tegobe i probleme. Nalazi se u centru grada i van zdravstvenih ustanova, što je olakšanje i njima i psiholozima. Savjetovanje je besplatno i anonimno.