Vesima Čičkušić o važnosti medijske pismenosti u prvoj epizodi novog podcasta TV Slon.
TV Slon krenuo je sa emitovanjem podcasta Sigurna zona, u kojoj možete naučiti pravila online svijeta, a koji otvara ključne teme vezane za sigurnost u digitalnom prostoru. U prvoj epizodi pod nazivom Digitalno obrazovanje za mlade: Osnova za sigurnu budućnost, gošća dr.sci. Vesima Čičkušić, ekspertica za medijsku pismenost, naglašava važnost edukacije mladih za sigurno korištenje interneta.
Šta je digitalna pismenost?
Digitalna pismenost podrazumijeva sposobnost sigurne, odgovorne i kritičke upotrebe digitalnih tehnologija, uključujući prepoznavanje pouzdanih informacija, zaštitu privatnosti i aktivno učestvovanje u online prostoru.
„Treba istaći da digitalnu pismenost ne treba svesti samo na taj tehnički aspekt načina korištenja uređaja, da ona podrazumijeva odgovorno i sigurno korištenje. To znači da razumijemo kako funkcionišu određene računarske aplikacije, koja su njihova ograničenja, prednosti i zašto ih možemo koristiti. Da znamo efikasno pretraživati, propitivati kredibilitet informacija sa kojima se susrećemo,
kreirati informacije i pohranjivati ih u multimedijalnom obliku“ – istakla je Vesima u razgovoru.
Sigurno ponašanje online je potreba
Danas, kada internet postaje dio svakodnevice, poznavanje pravila sigurnog ponašanja online nije luksuz, već potreba.
Kako ističe Vesima Čičkušić, „Mladi sve manje prate tradicionalne medije to pokazuju istraživanja. Online mediji i društvene mreže su glavni izvor informisanja mladih. Međutim, kada razgovaramo o tome društvene mreže se više ne koriste za privatne objave, kontakte, promociju, nego postaju relevantan alat za dijeljenje informacija. Te informacije su često neprovjerene, manipulativne i ne možemo utvrditi odakle dolaze“
Problem online prostora su i portali, stranice bez impressuma, gdje ne možete znati ko stoji iza takvih sadržaja, koji su, kako je istakla Čičkušić, često manipulativni ili obmanjujući.
„Vi na društvenim mrežama nemate urednika, autor može biti bilo ko, ko nema profesionalne kompetencije, niti etičku odgovornost, pa tako da u online prostoru često imamo lažne fotografije, snimke, dramatične, emotivne sadržaje koji privlače pažnju. Oni su često zbunjujući i dezorjentirajući za publiku“ – dodaje ekspertica za medijsku pismenost.
Epizoda je dostupna na YouTube kanalu TV Slon, a nudi praktične savjete i ideje kako digitalno obrazovanje može postati temelj sigurnije budućnosti.
Pratite Sigurnu zonu za nove epizode i zanimljive teme koje pomažu u jačanju digitalne sigurnosti i pismenosti.