33.9 C
Tuzla
08.09.2024.

Delić: Status freelancera mora se zakonom urediti

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, na čijem čelu je Adnan Delić, uhvatilo se u koštac s nedostacima i neophodnim izmjenama Zakona o radu FBiH. Opsežnije izmjene su u pripremi, a to znači da će, ukoliko one budu usvojene, biti izmijenjeno gotovo 50 posto Zakona.

U jednom od intervju istakao je kako je postojeći Zakon godinama u primjeni ali da su se i pored toga,  u vrijeme pandemije korona virusa svijet i tržište promijenili. Stoga, smatra Delić, izraza novog Zakona o radu planirana je kako bi se unaprijedila oblast rada i radnih odnosa u Federaciji BiH.

” Poseban naglasak će biti na jačanju prava radnika, te liberalizaciji tržišta rada. Trenutni Zakon o radu obuhvata široku oblast, uključujući ugovore o radu, radno vrijeme, plaće, prestanak ugovora, prava i obaveze iz radnog odnosa, kolektivne ugovore i rješavanje kolektivnih sporova. Zakon ima i određene nedostatke upravo zbog te širine i samim tim nedovoljno precizno definisanih odredbi, što često vodi u smjeru iskorištavanja radnika, uglavnom u privatnom sektoru, te je neophodno preciznije definisati i same postojeće odredbe u važećem Zakonu”, istakao je Delić.

Naglasio je da je neophodno raditi na poreskim olakšicama kako bi se rasteretili poslodavci, što bi im omogućilo da više poštuju prava radnika i posluju pozitivno. Također, istakao je kako freelanceri i radnici na digitalnim platformama zahtijevaju poseban pristup te da planiraju propisati drugačiji način i sadržaj ugovora o radu za njih, uključujući ugovore na izdvojenom mjestu rada, organizaciju rada, evidenciju radnog vremena i naknadu troškova.

” Freelanceri su naša realnost već deceniju i duže i smatramo da je krajnje vrijeme da se njihov status zakonom uredi. Potrebno je propisati status ovih radnika, njihova prava i obaveze, uključujući rad na daljinu, što zahtijeva drugačiji pristup ugovorima o radu, evidenciji radnog vremena i zaštiti privatnog i poslovnog života. Freelanceri, uključujući influencere, koji su sada rasprostranjeni, posebno u oblasti marketinga i digitalnih komunikacija, često rade na privremenim poslovima ili projektima, a s obzirom na to da njihovo angažovanje nema formalni radni odnos, porezne obaveze padaju direktno na njih. Potrebno je uskladiti ovaj vid angažmana s legislativom u oblasti poreza i doprinosa, definišući ih kao samozaposlene osobe i na taj način riješiti njihov status u formalnom smislu”, zaključio je Delić.

Delić je poručio kako će se novim zakonom o radu nastojati regulisati zloupotreba bolovanja, koja predstavlja tešku povredu obaveza iz radnog odnosa.

– Iako je teret dokazivanja zloupotrebe na poslodavcu, potrebno je propisati mjere kako bi se ove situacije rješavale efikasno, bez sudskih sporova. Kako će to ići, vidjet ćemo kad radna grupa spremi tekst zakona – kazao je.

Istakao je da kada se izmijeni Zakon, morat će se raditi na jačanju nadzora nad njegovim provođenjem.

Vezane vijesti

TUZLA