Dan metalaca – Neizvjesna budućnost metalske industrije u BiH

U Bosni i Hercegovini 15. novembar se obilježava kao Dan metalaca. Do prije 30 godina u našoj državi bilo je zaposleno oko 220 hiljada radnika u metalskom sektoru, a danas je situacija nešto drugačija. Stupanjem na snagu novog Kolektivnog ugovora od početka novembra minimalna satnica u metalskoj industriji je 4,40 KM, a za neka zanimanja i duplo više. Time su sindikalisti zadovoljni, no navode da je sada problem nedostatak radne snage.

”Bez obzira što kvalifikovani radnici imaju satnicu i preko 10 KM a to su profilisani bravari, kojih imamo vrlo malo, mi ih ne možemo zadržati. Danas u TK imamo oko 2.500 radnika zaposlenih u metalo-prerađivačkoj industriji”, kazao je za RTV Slon Mešan Vildić, predsjednik Sindikata metalaca TK.

Posla ima, kaže Vildić, međutim politička situacija u državi, visoka stopa inflacije, ali i odlazak stanovništva van granica BiH samo su neki od razloga zbog čega je metalski sektor krenuo silaznom putanjom. Upitan je također i uvoz radne snage na domaće tržište.

”U dosta firmi ima povrat penzionera da bi mogli da rade u metalnom sektoru, tako da imamo i problem uvoza radne snage jer u FBiH nema Zakona o uvozu nego je to praksa nekih kompanija koje uvoze radnike preko RS-a i takve pojave imamo i u TK”, istakao je Vildić. 

Da nije sve tako crno u metaloprerađivačkoj industriji Tuzlanskog kantona, pokazuje primjer TTU energetik Tuzla. Ova firma godišnje preradi više od dvije hiljade tona čelika i imaju 180 zaposlenih radnika.

“U suštini osnovni ciljevi su bili godišnja realizacija pet miliona KM i 75 zaposlenih ali mi smo već prve godine završili sa 128 uposlenih i na kraju krajeva u svakoj narednoj godini smo bilježili porast i tri četiri uzastopno 180 radnika”, rekao je mr. sci. Almir Zulić, direktor TTU Energetik Tuzla.

Iz Sindikata metalaca TK navode kako i pored toga što su radnici u dobrom položaju, budućnost metalskog sektora je neizvjesna. Poslodavci također strahuju i od dugoročnih poslovnih dogovora.

”Radnici imaju dobre i sigurne plate, ali problem je neizvjesna slika u nekom narednom periodu. Pitanje je kakve podsticaje imaju poslodavci koji zaista imaju ogromne probleme, jer ne smiju da rizikuju na dalek period poslovanja jer ne znaju da li će ostati bez radne snage u ovim vremenima u kakvim jesmo”, kazao je Mešan Vildić, predsjednik Sindikata metalaca TK.

Metaloprerađivačka industrija nudi širok spektar zanimanja koja su konkurentna na tržištu rada, a neka od zanimanja pripadaju i onim deficitarnim. Kantonalna Vlada osigurala je stipendije za učenike koji upišu deficitarna zanimanja kako bi probudili interes mladih ljudi za zanatima od kojih ovisi budućnost svih nas.

Vezane vijesti

TUZLA