Da li je danas položaj Romkinja i Roma bolji, ko im najviše pomaže?

Među Romima koji se obrazuju danas je Nevresa Mujić, studentica fakulteta za turizam i menadžement. Put do sada u obrazovnom sistemu joj nije bio lak, prvenstvo zbog stigme o romskoj populaciji i njihovom školovanju. No, i sama kaže da promjene svijesti zadnjih godina ima.

”Znatno je bolji zato što se Romi i Romkinje obrazuju, u većem sistemu završavaju škole, imaju svoje visoke pozicije posla, jako sam sretna zbog toga”, kazala je Nevresa Mujić, studentica i medijatorica Udruženja žena Romkinja ”Bolja budućnost” grada Tuzla.

Ona već ima priliku raditi, kroz projekte Udruženja žena Romkinja ”Bolja budućnost”. Medijatorica je u ovoj organizaciji, te pokušava pomoći romskoj populaciji u ostvarivanju prava socijalne i zdravstvene zaštite. Ovo udruženje podržava one koji se obrazuju, osigurava im školski pribor i plaća mjesečne karte. Danas Romi, kaže nam Nevresa, mogu doći do zaposlenja.

”Imamo mladih Roma i Romkinja koji rade u svojoj struci”, ističe Mujić.

”Možemo reći u nekim segmentima, kada govorimo o Romkinjama, ženama, djevojčicama i djevojkama, položaj je nešto bolji nego, ako se vratimo unazad 10, 15 ili 20 godina”, rekla je Indira Bajramović, direktorica Udruženja žena Romkinja ”Bolja budućnost” grada Tuzla.

Poseban fokus je na zdravstvenoj zaštiti Romkinja, u čemu im podršku pruža lokalna vlast.

”Moram reći i zahvaliti se Gradskoj upravi koja je osigurala svima koji nemaju zdravstvenu zaštitu ni po kom drugom osnovu, da preko Gradske uprave imaju pravo da budu u sistemu zdravstva”, navodi Bajramović.

”Grad Tuzla realizuje veliki broj aktivnosti i sa nevladinim i međunarodnim organizacijama kako bismo pospješili status romske populacije po pitanju njihovog socijalnog statusa, zdravstvenog osiguranja, po pitanju njihovog uključenja u sve sfere društva”, rekao je Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

Na području Tuzle je najviše romske djece koja pohađaju osnovno i srednje obrazovanje, ili idu na fakultet. To je slika i Tuzlanskog kantona, koji se izdvaja u odnosu na druge u Federaciji BiH. U resornom ministarstvu kažu da kontinuirano rade na poboljšanju uslova obrazovanja romske populacije.

”To između ostalog uključuje i jednokratne stipendije koji će odlični učenici Romi dobiti na Dan Roma, ali i stipendije romskoj i drugoj nacionalnoj manjini koji ćemo raspisati u naredne dvije sedmice. Na taj način u materijalnom smislu podržavamo Rome”, naglasio je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK.

Jedan od stipendista je Antonio Sejdović, učenik srednje škole u Lukavcu. Jednokratne stipendije za učenike osnovnih škola iznose 80, a za srednjoškolce 100 KM.

”Dobitnik sam stipendije. To mi mnogo znači jer znamo da neko misli na nas i da se brinu o nama”, kazao je Antonio Sejdović, učenik Elektro-mašinske škole Lukavac.

Ovakav način pomoći romskoj populaciji podržava i Misija OSCE-a.

”OSCE podržava tradicionalni događaj nagrađivanja najboljih učenica i učenika Romkinja i Roma koji organizuje Ministarstvo obrazovanja i nauke. Posebno nam je drago da je Ministarstvo počelo sa implementacijom Akcionog plana za obrazovne potrebe Roma”, naveo je Nihad Mešić, službenik za obrazovanje Misije OSCE-a – Ured Tuzla.

Akcioni plan predviđa uvođenje romskog jezika u škole, što bi, kako se moglo čuti na manifestaciji, trebalo uslijediti od nove školske godine.

Vezane vijesti

TUZLA