Članovi kolegija oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) – predsjedavajući Doma naroda Kemal Ademović, predsjedavajući Predstavničkog doma Marinko Čavara, zamjenici predsjedavajućeg Predstavničkog doma Nebojša Radmanović i Denis Zvizdić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Nikola Špirić i, u ime zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Dragana Čovića, predsjedavajuća Kluba hrvatskog naroda Marina Pendeš – razgovarali su sa šefom Delegacije i specijalnim predstavnikom Evropske unije (EU) u BiH ambasadorom Johannom Sattlerom.
Ambasador Sattler predstavio je ovogodišnji Izvještaj Evropske komisije (EK) o BiH u kome je EK dala preporuku za otvaranje pristupnih pregovora s BiH nakon postizanja potrebnog stepena usklađenosti s kriterijima za članstvo.
Ocjenjujući Izvještaj EK-a dobrim, sveobuhvatnim i uravnoteženim prikazom situacije u BiH, ambasador Sattler posebno se osvrnuo na napredak koji je postignut u institucijama BiH usvajanjem paketa reformskih zakona, te usklađivanjem spoljne i sigurnosne politike BiH sa politikom EU.
Govoreći o postignutom napretku, koji je prepoznat u Izvještaju EK, Sattler je zahvalio rukovodstvu oba doma PSBiH za direktan doprinos u uspostavljanju i aktiviranju Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje između PSBiH i Evropskog parlamenta (POSP), čime je ispunjen jedan od 14 prioriteta Evropske komisije.
Istovremeno je uputio i poruku najvišim zvaničnicima PSBiH da bi BiH u narednih nekoliko mjeseci trebala da iskoristi priliku, usvoji nekoliko reformskih zakona i pripremi se za odluku o otvaranju pregovora o punopravnom članstvu u EU.
Ambasador Sattler govorio je i o sredstvima iz Plana rasta EU za zemlje zapadnog Balkana, ističući kako je BiH već dostavila Plan reformi čije bi ispunjavanje omogućilo povlačenje sredstava iz Plana rasta i izražavajući želju da BiH povuče sredstva u iznosu od milijardu eura, što bi značajno doprinijelo snažnijem ekonomskom rastu naše zemlje.
Članovi rukovodstva oba doma PSBiH zahvalili su ambasadoru Sattleru za angažman Delegacije EU u BiH i doprinos daljem kretanju BiH na evropskom putu.
U svojim izlaganjima istakli su da bi odluka o otvaranju pregovora predstavljala snažan podstrek za sve institucije i građane BiH, te naglasili potrebu da se, u češćim razgovorima sa zvaničnicima EU, zajedno radi na postizanju konsenzusa unutar država članica EU oko nastavka procesa proširenja na zemlje članice zapadnog Balkana.
Iznoseći impresije sa Drugog političkog foruma na visokom nivou između EU i BiH, koji je 5. decembra održan u Briselu, najviši zvaničnici PSBiH kazali su kako postoji raspoloženje da se do marta iduće godine napravi kredibilan iskorak s ciljem otvaranja pristupnih pregovora o članstvu BiH u EU.
S tim u vezi, kazali su kako bi zaustavljanje evropskog puta BiH imalo negativne efekte na raspoloženje građana BiH, te otvorilo prostor za uticaje drugih u zemljama zapadnog Balkana.
Izražavajući uvjerenje da BiH i zapadni Balkan, kako je rečeno, predstavljaju unutrašnje dvorište EU i da neće ostati u evropskoj čekaonici, članovi rukovodstva oba doma PSBiH apelovali su na pozitivan i uravnotežen pristup svih članica EU u vezi sa nastavkom procesa proširenja i daljim kretanjem BiH na putu ka članstvu u EU, saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.