Čavalić o aferi Viaduct: Pandorina kutija koju ne smijemo otvoriti

Aktuelna afera „Viaduct“ i pitanje izmirenja više od 110 miliona KM arbitražnog duga Republike Srpske prema slovenačkoj kompaniji otvorilo je novo političko-ekonomsko poglavlje u Bosni i Hercegovini, uz duboke posljedice po finansijsku stabilnost zemlje. Dok se vodi polemika o tome ko treba da plati dug – entitet RS ili država BiH – oglasio se i zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Admir Čavalić, upozorivši na opasnosti koje ovakav presedan može izazvati.

Čavalić: Neumjesno prebacivanje odgovornosti na FBiH

Zastupnik Admir Čavalić ističe da je Vijeće ministara BiH imalo dovoljno vremena da se pozabavi aferom Viaduct, te da je neodgovorno sada pokušavati prebaciti odgovornost na Federaciju BiH i njene porezne obveznike:

„Vijeće ministara je imalo više od godinu dana da riješi ovaj slučaj. Ovo nije problem od jučer. Umjesto toga, donosile su se druge odluke – poput one o 103,4 miliona KM za zgradu Uprave za indirektno oporezivanje – dok se ova kriza ignorisala. Sada se pokušava lopticu prebaciti na FBiH, i to u trenutku kada građani već trpe posljedice pogrešnih ekonomskih politika entitetske vlade.“

Direktna odgovornost Republike Srpske

Čavalić je posebno naglasio da odgovornost snosi i entitet Republika Srpska, koji prema njegovim riječima koristi ovu situaciju kao sredstvo političkog pritiska:

„Finansijska sredstva u RS-u postoje, ali se čitava situacija koristi kao pregovaračka poluga – pokušaj SNSD-a da se vrati za pregovarački sto. Osim toga, postoji osnovana sumnja u insajdersko djelovanje, pa očekujem da tužilaštva već rade na istraživanju odgovornosti u ovom slučaju.“

Opasni presedan i upozorenje na buduće tužbe

Zastupnik upozorava da bi prebacivanje duga RS-a na državu otvorilo Pandorinu kutiju i stvorilo opasan presedan:

„Ako se ovaj dug preuzme na državnom nivou, to će postati pravilo, ne izuzetak. Govorimo o potencijalnim milijardama maraka. Posljedice bi mogle pogoditi i institucije poput BHANSA-e, a ne treba zaboraviti ni slučaj GIKIL i tužbu Pramoda Mittala protiv BiH. Ovo šalje lošu poruku kreditorima i urušava kreditni rejting RS-a.“

Šta dalje? Čavalićevi prijedlozi za izlaz iz krize

U svom obraćanju, Čavalić predlaže nekoliko konkretnih mjera:

  1. Sporazumi poput onog o Viaductu moraju ubuduće sadržavati jasno definisane mehanizme odgovornosti i izvršenja.

  2. Neophodno je spriječiti trošenje 103,4 miliona KM za izgradnju zgrade UIO dok RS ne preuzme finansijske obaveze po izgubljenoj arbitraži.

  3. Vijeće ministara treba donijeti posebnu odluku koja će omogućiti BHANSA-i da funkcioniše normalno.

  4. Vlada FBiH ne smije pristati na rješenja koja bi uključivala sredstva Federacije za propale projekte RS-a.

  5. Pravobranilaštvo BiH mora dostaviti potpune informacije o arbitražnim postupcima i međuentitetskim sporazumima.

Na kraju, Čavalić je zaključio da se radi o krizi izuzetnih razmjera:

„Nevjerovatno je da vlasti RS-a, jedan čovjek, bjegunac Dodik i SNSD svjesno igraju ovu opasnu igru. Posljedice bi mogli osjetiti svi građani Bosne i Hercegovine.“

Vezane vijesti

TUZLA