13.9 C
Tuzla
17.09.2024.

Bunski kanali, mjesto gdje Buna ljubi Neretvu

Bunski kanali najljepše prirodno mjesto u BiH

Bunski kanali su jedno od najljepših prirodnih mjesta u Bosni i Hercegovini i ovu ljepotu svakako vrijedi vidjeti uživo.

O čemu se zapravo radi?

Bunski kanali su mjesto kojim protječe rijeka Neretva, a u nju se ulijeva njena lijeva pritoka, rijeka Buna. Ono što je posebno interesantno jeste da se buna u Neretvu ne ulijeva direktno, već dvije rijeke teku jedna pored druge, a samo jednim dijelom Buna preko sedrenih barijera pravi prekrasne slapove i spaja se s Neretvom i teče dalje prema Jadranskom moru.

Bunski kanali spajaju najljepše bosanskohercegovačke rijeke

Na ovom lokalitetu nalaze se predivne stijene, čuje se huk rijeka, a ugođaj upotpunjuje raznovrsno zelenilo.

Bunske kanale je najbolje posjetiti ljeti kada je mala količina vode i kada Bunski kanali dolaze do potpunog izražaja. Neretva je u tom dijelu široka nešto više od tri metra, a rijeke se spajaju u dužini od oko 300 metara.

Historija Bunskih kanala

Osamdesetih godina prošlog vijeka kajakaši su se na Bunskim kanalima borili za svjetske i evropske medalje, jer na tom je lokalitetu priroda izgradila ono što se obično vještački gradi da bi se napravila što teža i zahtjevnija staza.

Mjesto je u potpunosti turistička atrakcija, jer pored Bunskih kanala je biciklistička staza, koju su entuzijasti napravili na trasi stare Ćirine pruge i vodi od Mostara sve do Dubrovnika.

Lokalitet Bunskih kanala je od 1970. godine zakonom zaštićen, a u centru pažnje javnosti su od 2014. godine kada je počela i uspješno završila borba građana protiv izgradnje mini hidroelektrana.

Ranije su za njih znali samo lokalni ribar i pokoji turista, a danas, zahvaljujući upravo borbi građana Hercegovine protiv gradnje hidroelektrana, otkriven je ovaj biser koji postaje sve posjećeniji i izaziva divljenje turista.

Ekološki aktivisti u prošlosti imali su poteškoće pri očuvanju ovog turističkog dragulja Hercegovine. Osim bezbroj pokušaja izgradnje mini hidroelektrana, ovo mjesto suočava se i sa problemom bezobzirnih turista.

Bunski kanali najprimamljivija su destinacija za turiste ali i naše građane koji žive u dijaspori.

Od mjesta na kojem se spajaju Neretva i Buna, 50km dalje, Neretva se ulijeva u Jadransko more.

O rijeci Buni

Buna je rijeka u Bosni i Hercegovini, lijeva pritoka Neretve, u koju se ulijeva oko 15 km nizvodno od Mostara, u mjestu Buna. Duga je 9 km, a ima dvije pritoke: Posrt, koji je nestalna pritoka, tj. postoji samo zimi, i Bunica, koja je stalna pritoka i u Bunu se ulijeva sjeverno od mjesta Buna. Veoma je bogata vodom: s protokom od 43 m3/s njeno vrelo jedno je od najjačih u Evropi. Najviši vodostaji su u novembru, a najniži u julu i augustu. Neposredno ispod vrela u Blagaju nalaze se mrestilište i uzgajalište pastrmke. Bogata je mehkousnom pastrmkom, a u donjem toku ima i jegulja.

Područje kroz koje protječe pogodno je za poljoprivredu, naročito za uzgoj voća, povrća i vinove loze. Na samom vrelu, koje izbija iz duboke pećine u Blagaju, nalazi se stara derviška tekija, koju još 1664. spominje putopisac Evlija Čelebija. Prije samog izvora Buna teče pod zemljom 19,5 km.

O rijeci Neretvi

Neretva je rijeka duga 230 km, koja najvećim dijelom protječe kroz Bosnu i Hercegovinu (208 km), a manjim dijelom, prije ušća u Jadransko more, kroz Hrvatsku (22 km). Najduža je pritoka Jadranskog mora s istočne obale. Izvire u planinskim predjelima visoke Hercegovine, ispod planine Jabuke (ogranka Zelengore). S pritokama čini zasebnu prirodnu cjelinu i jedinstven ekosistem u ovom dijelu svijeta. Desne pritoke Neretve jesu Zurevića potok, Međeđak, Jezernica ili Tatinak, Gornji i Donji Krupac, Dindolka, Bjelimićka rijeka, Slatinica, Račica, Rakitnica, Konjička Ljuta, Trešanica, Neretvica, Rama, Doljanka, Drežanka, Grabovica, Radobolja, i Trebižat, a lijeve su Živašnica, Lađanica, Župski Krupac, Bukovica, Šištica, Idbar, Glogošnica, Mostarska Bijela, Buna, Bregava, Krupa.


O Bunskim kanalima mnogi pišu te potencijale predstavljaju i na engleskom jeziku kako bi što bolje približili stranim turistima ovu bogatu i predivnu destinaciju koju krije BiH.

Ranije smo pisali o tome koliko je dijaspora BiH velika ali i gdje je najviše ima, a cijeli tekst o tome čitajte na LINKU


Ukoliko vas zanimaju tekstovi o dijaspori teme o kojima možete čitati su i sledeće

Dvostruko manji broj birača izvan BiH

 

Vezane vijesti

TUZLA