Brojni problemi proizvođača mlijeka: Ove godine nije otvorena niti jedna nova farma

Haso Kamberović je dugogodišnji proizvođač mlijeka. Na farmi u Gradačcu trenutno ima više od 60 grla stoke, od čega je 25 muznih. Priča nam da je nekada imao i više od 100, ali zbog brojnih problema sa kojima se susreće, smanjuje proizvodnju.

”Konstantno iz godine u godinu što se tiče proizvodnje mlijeka, sve veće obaveze nam država nameće a cijena mlijeka baš ne raste u odnosu na zahtjeve države. Tako da, vrlo teško opstajemo”, navodi on.

Teško će farmeri opstati jer im nedostaje pomoćne radne snage. O proširenju farmi i proizvodnje ni ne razmišljaju. Trenutno je u Tuzlanskom kantonu oko 1.270 farmi, ali je zabrinjavajući podatak da u ovoj godini nije otvorena niti jedna nova.

”Već sad čovjek ne može naći čovjeka da mu dođe pomoći u radovima, ako je pripremljanje silaže u pitanju, ako su to neki drugi radovi koje ne može sam na farmi da uradi, tako da možemo reći da je tu nešto lošija situacija nego u nekom prethodnom periodu. Imamo i svaki dan što se tiče poskupljenja repromaterijala, mineralnih gnojiva, sjemena, zaštitnih sredstava, to svake godine određene iznose poskupljuje”, ističe Refik Ahmuljić, direktor Zemljoradničke zadruge ”Gračanka”.

Proizvođače mlijeka dodatno zabrinjava i uvođenje veterinarskih kontrolnih brojeva, što je obaveza koju su do sada imali samo otkupljivači i prerađivači mlijeka. Takve brojeve će ubuduće morati imati sve farme sa više od 20 grla stoke.

”Po našoj procjeni proizvođača, možda 80 posto naših objekata se neće moći ni legalizovati, mi smo faktički kretali od nule, to je u naseljenom mjestu, blizu kuća, tu je vazda problema. I finansijski smo mi iscrpljeni”, kazao je Kamberović.

Federalno ministarstvo poljoprivrede uputilo je kantonima naloge da počnu prikupljati zahtjeve poljoprivrednika za izdavanje veterinarskih kontrolnih brojeva. To je trebalo biti učinjeno do 30. septembra, ali farmeri u tome nisu uspjeli.

”Za izdavanje veterinarskog kontrolnog broja su kriteriji veoma visoki, gdje naši proizvođači mlijeka ne mogu ostvariti, a to je prije svega građevinska dozvola, okolišna dozvola i mnogo kriterija koje nijedan naš farmer u ovoj situaciji da ispuni”, naglašava Eldin Glibanović, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka TK.

Farme su uglavnom zastarjele, građene prije rata, navode iz Udruženja proizvođača mlijeka, stoga će bez pomoći nadležnih organa, kažu, teško dobiti veterinarske kontrolne brojeve i opstati.

Vezane vijesti

TUZLA