Broj izabranih načelnica i gradonačelnica u BiH u opadanju

Sudeći po preliminarnim rezultatima završenih lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini, od ukupnog broja izabranih načelnika opština/općina, svega četiri su načelnice (tri u Federaciji Bosne i Hercegovine i jedna u Republici Srpskoj). Drugim riječima, procenat izabranih načelnica u Bosni i Hercegovini iznosi poražavajućih 2,8 posto.

Osim što se Bosna i Hercegovina po broju žena na čelu lokalnih zajednica nalazi neuporedivo ispod evropskog prosjeka od 18%, broj izabranih načelnica u našoj zemlji vremenom još i opada.

Naime, dok je broj načelnica općina u EU u stalnom porastu, i samo u posljednjih 10 godina procenat je porastao za 13%, dotle je procenat izabranih načelnica u Bosni i Hercegovini, u poređenju sa rezultatima Lokalnih izbora 2020. godine, opao za čak 30%!

Broj izabranih načelnica nakon ovogodišnjih lokalnih izbora nije ni mogao biti veći, kada znamo da su od 385 osoba koje su političke partije kandidovale za čelno mjesto opštinama/općinama, svega njih 29 (ili 7,5 %) bile žene.

Opisano stanje udjela izabranih načelnica u Bosni i Hercegovini je utoliko više poražavajuće imajući u vidu višegodišnje napore koje institucionalni mehanizmi za ravnopravnost spolova i nevladin sektor u našoj zemlji ulažu u povećanje učešća žena u javnom i političkom životu, osnaživanje kandidatkinja, rad s političkim strankama i medijima, kao i realizaciju brojnih javnih kampanja. Uprkos tome, moramo konstatovati da su svijest političkih stranaka da ulažu u kandidatkinje i spremnost biračkog tijela da povjerenje daju ženama-političarkama još uvijek na niskom nivou.

To su činjenice koje opominju i obavezuju nadležne društvene aktere na dosljedniju i efikasniju provedbu Gender akcionog plana Bosne i Hercegovine (2023 – 2027) i predviđenog seta mjera u cilju postizanja ravnopravne zastupljenosti spolova u kreiranju politika i donošenju odluka na svim nivoima organiziranja vlasti u Bosni i Hercegovini.

Važno je i dodati da je veće učešće žena u političkom životu nužno ne samo radi postizanja ravnopravnosti spolova u našem društvu, nego i u cilju društveno-ekonomskog  prosperiteta Bosne i Hercegovine. Podsjećamo da je ekonomska nauka dokazala da su zemlje sa većim stepenom ravnopravnosti spolova i inkluzivnosti ujedno i dugoročno ekonomski uspješnije, navedeno je u saopćenju Agencije za ravnopravnost spolova BiH.

Vezane vijesti

TUZLA