Bošković po sedmi put sazvao sjednicu u cilju izbora radnih tijela Predstavničkog doma PFBiH

Predsjedavajući Komisije za izbor i imenovanje Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Mladen Bošković sazvao je za 22. januar sjednicu te komisije na kojoj bi se trebala razmatrati predložena odluka o izmjeni Odluke o izboru predsjednika, zamjenika predsjednika i članova radnih tijela Predstavničkog doma PFBiH.

Ovo je sedmi put da se zakazuje sjednica sa istom tačkom dnevnog reda.

”Ovu odluku potrebno je donijeti s obzirom da su nakon konstituisanja Predstavničkog doma neki zastupnici napustili parlamentarne klupe zbog dodjele drugih mandata. Od tada su ostala upražnjena i njihova mjesta u radnim tijelima ovog doma”, kazao za Fenu Bošković.

Potvrdio je da, između ostalih, treba nove zastupnike rasporediti u Komisiju za izbor i imenovanje u kojoj upravo nedostaju dva od ukupno 11 članova.

”Naime, Antonio Sesar je krajem juna podnio ostavku na mjesto zastupnika Zastupničkom domu, čime mu je prestao i mandat u Komisiji za izbor i imenovanja. Prije Sesara ostavku je podnio i Feliks Vidović, što znači da smo ostali bez dva člana Komisije. Umjesto njih prema navedenoj odluci predloženi su da se izaberu Marijan Marijanović i Goran Opsenica (HDZ BiH)”, podsjetio je Bošković.

Prije odluke Predstavničkog doma PFBiH o popunjavanju svih radnih tijela mora raspraviti Komisija za izbor i imenovanje.

U ovom trenutku HDZ BiH i Trojka imaju samo pet članova Komisije i to – Mladen Bošković (HDZ), Damir Mašić (SDP), Aner Žuljević (SDP), Dragan Mioković (Naša stranka) i Rasim Smajlović (NiP). Opozicija ima četiri člana Komisije – Irfan Durić (NES), Eldar Čomor (SDA), Edina Gabela (SBiH) i Dajana Čolić (DF).

”Svjedoci smo da opozicija blokira izbor radnih tijela nedolaskom na sjednicu. Ukoliko se četiri člana Komisije iz opozicije ne pojave na sjednici, Komisija nema kvorum za održavanje”, poručio je Bošković.

Za ovu sjednicu, najavljenu za 22. januar, dostavljena je odluka po kojoj se trebaju izabrati novi članovi radnih tijela.

Predloženo je da u Ustavnoj komisiji umjesto ministra unutrašnjih poslova Srednjobosanskog kantona Feliksa Vidovića bude izabran Marijan Marijanović (HDZ BiH). Također on će zamijeniti i predsjednicu Federacije BiH Lidiju Bradaru na mjesto člana Komsije za jezička pitanja, a na njeno mjesto člana Odbora za promet i komunikacije bit će postavljena Dajana Maros (HDZ BiH).

Dužnosti se u Zakonodavno-pravnoj komisiji razrješava i Damir Arnaut, trenutno ambasador BiH u SR Njemačkoj, a na njegovo mjesto predložen je Mirsad Čamdžić (Naša stranka).

Umjesto Čamdžića u Komisiji za informisanje i Odboru za energetiku, rudarstvo i industriju treba biti Marko Cvitanović (Naša stranka).

Dajana Maros (HDZ BiH) treba biti imenovana za člana Administrativne komisije koje je ostalo upražnjeno nakon što je poslaničke klupe napustila Mirjana Plavčić. Ona je bila i član Komisije za ekonomsku i finansijsku politiku gdje treba doći Marko Saraf (HDZ BiH).

Zastupnički mandat prestao je i federalnoj ministrici obrazovanja i nauke Jasni Duraković, a na njeno mjesto u Komisiji za ravnopravnost spolova predložen je Fuad Abaspahić (SDP BiH). On bi trebao postati i član Komisije za lokalnu samoupravu umjesto Ramiza Halkića.

U Komisiji za lokalnu samoupravu i Odboru za energetiku, rudarstvo i industriju članstvo je prestalo federalnom ministru rada i socijalne politke Adnanu Deliću, a nova članica u ovim tijelima trebala bi biti Ajla Milišić-Pepić (Narod i pravda).

Amel Mekić (Narod i pravda) trebao bi biti član Komisije za pitanja mladih i Odbora za obrazovanje, nauku, kulturu i sport, umjesto bh. ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića.

(RTV Slon/Fena)

Vezane vijesti

TUZLA