Povodom Svjetskog dana slobode medija oglasio se visoki predstavnik Josep Borell.
”Novinari i medijski djelatnici svaki dan hrabro ostvaruju slobodu izražavanja, često uz velik lični rizik. Neovisno novinarstvo koje se temelji na činjenicama pomaže u zaštiti naših demokratskih društava tako što otkriva nepravdu, poziva čelnike na odgovornost i omogućuje građanima da donose informirane odluke. Budući da se 2024. godine izbori održavaju u više od 60 zemalja u cijelom svijetu, rad novinara važniji je nego ikad prije. Na Svjetski dan slobode medija odajemo priznanje njihovom radu i hrabrosti.
Kao naše oči i uši na terenu, novinari moraju biti zaštićeni uvijek i svugdje. EU oštro osuđuje sve oblike nasilja nad novinarima zbog njihovog rada, uključujući prijetnje, bez obzira na to primjenjuju li ga državni organi, organizirane skupine ili pojedinci. Takva kaznena djela ne smiju proći nekažnjena, bez obzira na to gdje su počinjena.
Novinari i medijski djelatnici koji izvještavaju o oružanim sukobima moraju biti zaštićeni u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom. EU žali zbog dramatičnog povećanja broja novinara koji su ubijeni ili ozlijeđeni tijekom izvještavanja o razornim posljedicama rata. Previše je novinara izgubilo živote u posljednjih nekoliko mjeseci prenoseći vijesti iz Gaze. Također, brojni su novinari i dalje izloženi svakodnevnom riziku dok izvještavaju o agresivnom ratu Rusije protiv Ukrajine, kao i o sukobima u Mijanmaru, Sudanu i drugim zemljama.
EU izražava ozbiljnu zabrinutost zbog zabranjivanja pristupa neovisnih medija zonama sukoba kako bi se upravljalo informacijskim prostorom i ograničio pristup javnosti činjeničnom i objektivnom izvještavanju.
U cijelom se svijetu neovisni mediji suočavaju s raznim egzistencijalnim prijetnjama. Danas, više nego ikad, moramo poduzeti odlučne mjere kako bismo osigurali da mediji mogu djelovati u održivim političkim, ekonomskim i pravnim uvjetima. EU je u tu svrhu unutar svojih granica poduzela važan korak donošenjem Evropskog akta o slobodi medija. Ciljevi tog iznimno važnog akta su povećati uredničku slobodu, zaštititi novinarske izvore i povećati transparentnost vlasništva nad medijima u EU.
EU je i dalje nepokolebljiv zagovornik zaštite slobode i pluralizma medija u cijelom svijetu. Kad branimo slobodu medija, ne štitimo samo svoje pravo na znanje, nego i mogućnost oblikovanja budućnosti koja se temelji na istini i odgovornosti”, stoji u saopćenju Borella.