BiH: Izazovi političke stabilnosti na putu ka evropskoj integraciji

Izazovi političke stabilnosti u Bosni i Hercegovini na putu ka evropskoj integraciji duboko su ukorijenjeni u njenom kompleksnom političkom sistemu.

Politička stabilnost i reforme u BiH: Izazovi i perspektive

Bosna i Hercegovina (BiH) se suočava s izazovima političke stabilnosti koji su duboko ukorijenjeni u kompleksnom političkom sistemu zemlje. Prema Daytonskom sporazumu iz 1995. godine, BiH je organizirana kao država sastavljena od dva entiteta – Federacije BiH i Republike Srpske – te Distrikta Brčko. Ova struktura je stvorila politički sistem koji je složen i često neučinkovit, s brojnim preprekama za provođenje reforma i efikasno donošenje odluka.

Aktuelni politički kontekst

Nedavne političke krize i tenzije između entiteta, posebno u vezi s pitanjima pravde i upravljanja, dodatno su pogoršale stanje. Prije nekoliko mjeseci, na primjer, sukobi oko izmjena Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) doveli su do velikih nesuglasica među političkim liderima. Reformu VSTV-a, koja je ključna za poboljšanje pravnog sistema, podržava međunarodna zajednica, ali se suočava s otporom zbog strahova da bi mogla narušiti postojeće ravnoteže moći.

Izbori su često bili izvori političkih kriza u BiH. Politički lideri iz različitih stranaka i entiteta često su u sukobu oko izbornog zakonodavstva i raspodjele vlasti. Najnoviji izbori su doveli do dodatnih tenzija zbog optužbi za izborne malverzacije i nesuglasica oko interpretacije izbornih rezultata. Ove krize otežavaju formiranje novih vlada i provođenje efikasnih politika.

Građani glasaju na izborima, izazovi političke stabilnosti
Ilustracija

Ekonomske perspektive

Ekonomija BiH također se nalazi u teškoj poziciji. Visoka stopa nezaposlenosti, posebno među mladima i spor napredak u implementaciji ekonomskih reformi predstavljaju velike izazove. Iako su određeni napori učinjeni u privlačenju stranih investicija i poticanju privrednog rasta, korupcija i nesigurnost u poslovnom okruženju često odrađuju zasluženu pažnju.

Visoka nezaposlenost i niska radna aktivnost

Jedan od najznačajnijih problema s kojima se BiH suočava je visoka stopa nezaposlenosti, posebno među mladima. Prema posljednjim statistikama, nezaposlenost među mladima često prelazi 40%, što dovodi do socijalnih problema i migracije mladih radno sposobnih osoba iz zemlje u potrazi za boljim prilikama. Niska radna aktivnost također doprinosi ovom problemu, jer mnogi ljudi izvan formalnog sektora ili ne traže aktivno zaposlenje.

odlazak mladi kofer 1

Neefikasna administracija i korupcija

Neefikasnost u administrativnim strukturama i visoka razina korupcije negativno utiču na poslovno okruženje. Prekomplikovani birokratski procesi i nejasni zakoni često obeshrabruju investitore i otežavaju razvoj malih i srednjih preduzeća (MSP). Upravni problemi i nedostatak transparentnosti također stvaraju prepreke za razvoj privrede i smanjuju povjerenje u institucije.

Ovisnost o vanjskim pomoćima i kreditu

Bosna i Hercegovina je značajno ovisna o vanjskim finansijskim sredstvima, uključujući donacije i kredite od međunarodnih organizacija i zemalja donatora. Ova ovisnost može biti problematična jer može ograničiti sposobnost zemlje da implementira nezavisne ekonomske politike i strategije razvoja. Dugoročna održivost ekonomije zavisi od sposobnosti zemlje da diversificira svoje izvore prihoda i razvije stabilne interne izvore finansiranja.

Razvoj infrastrukture i privatnog sektora

Ulaganja u infrastrukturu, kao što su transport i energetski sektor, ključna su za ekonomski razvoj. Poboljšanje infrastrukture može stimulirati rast privatnog sektora i privući strane investicije. Ulaganja u modernizaciju infrastrukture također mogu poboljšati kvalitet života građana i povećati efikasnost ekonomskih aktivnosti.

Evropski put i međunarodna pomoć

BiH je na svom evropskom putu i pokušava ispuniti kriterije za pristupanje Evropskoj uniji. Ovaj proces uključuje širok spektar reformi u oblasti vladavine prava, ljudskih prava i ekonomskih politika. Uloga međunarodnih organizacija, uključujući Evropsku uniju i Ujedinjene nacije, ključna je u podršci procesu reformi i osiguravanju da BiH ne skrene s kursa ka evropskim integracijama.

Politička situacija u Bosni i Hercegovini i dalje je izazovna, s brojnim preprekama koje otežavaju napredak. Međutim, uz kontinuiranu podršku međunarodnih partnera i odlučnost domaćih lidera da implementiraju nužne reforme, postoji nada da će BiH moći prevazići ove izazove i ostvariti stabilniji i prosperitetniji budućnost. Ključna pitanja koja se moraju riješiti uključuju unapređenje političkog sistema, borbu protiv korupcije i ekonomski razvoj koji će omogućiti bolji kvalitet života za sve građane zemlje.

(RTV Slon)

Vezane vijesti

TUZLA