Udruženje “Baby Steps” danas je predstavilo Inicijativu kojom traži zakonsko regulisanje prava žena u javnim porodilištima Federacije Bosne i Hercegovine da imaju osobu po svom izboru uz sebe tokom cijelog trajanja poroda.
Inicijativa je dostavljena Parlamentu Federacije BiH, s jasno definisanim ciljem da svaka porodilja, neovisno o mjestu gdje rađa, ima zakonski zagarantovanu mogućnost da pored sebe ima osobu kojoj vjeruje i koja joj pruža osjećaj sigurnosti, dostojanstva i podrške.
Iz Udruženja pojašnjavaju da pratnja ne mora nužno biti suprug ili otac djeteta, već može biti bilo koja osoba koju porodilja izabere: majka, sestra, prijateljica. Podrška bi trebala biti omogućena od samog ulaska u porodilište pa sve do kraja poroda.
Naglašavaju kako je nužno da se pitanje pratnje sistemski riješi, budući da medicinska struka prepoznaje važnost ovakve podrške i daje jasne smjernice koje idu u prilog prisustvu osobe od povjerenja tokom cijelog poroda.

Inicijativa je poslana na adrese oba doma Parlamenta FBiH, klubova zastupnika i delegata, kao i pojedinačno svakom zastupniku i delegatu.
Prisutnost pratnje, kako ističu, uobičajena je praksa u brojnim zemljama Evrope i regiona, a podržavaju je Svjetska zdravstvena organizacija i šira medicinska zajednica zbog pozitivnih efekata koje donosi: manji stres kod porodilja, bolji tok poroda i smanjen broj medicinskih intervencija.
Iz “Baby Stepsa” poručuju da se ne radi samo o pitanju zdravstva, već i o temeljnim ljudskim pravima, borbi protiv nasilja u porodici, dostojanstvu žene i pitanju nataliteta, što je i razlog zbog kojeg su se obratili Parlamentu, a ne samo zdravstvenim ustanovama.
U praksi javnih porodilišta u FBiH, pravo na pratnju je najčešće simbolično, nepostojeće ili uslovljeno. U pojedinim slučajevima, dozvoljeno je prisustvo samo suprugu, i to isključivo u trenutku samog poroda, što, kako navode, ne odgovara stvarnim potrebama porodilje.
Upozoravaju da se time stvara diskriminacija i insistiraju da je krajnje vrijeme da se ova tema ozbiljno razmotri.
Kao primjer dobre prakse izdvajaju Banja Luku, gdje je suprugu omogućeno da prisustvuje porodu od samog početka, te naglašavaju kako bi taj model trebalo da postane standard u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Podsjećaju da su prije dvije godine uputili sličnu inicijativu Federalnom ministarstvu zdravstva, kao i Ministarstvu zdravlja i socijalne politike RS-a, uz peticiju koju je potpisalo 10.000 građana.
Tada je izrađen i vodič za porode, u kojem je preporučena pratnja tokom cijelog procesa, ali konkretan odgovor na inicijativu nikada nije stigao.
Zaključuju da pratnja tokom poroda ne treba da se posmatra kao privilegija, već kao osnovno ljudsko pravo, koje ne zahtijeva velika ulaganja, već isključivo političku volju.
Podsjećamo, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, akušersko nasilje je ono nasilje koje žene trpe tokom trudnoće; uključuje bilo koju vrstu fizičkog zlostavljanja, ponižavanja, verbalnog zlostavljanja i/ili kada se medicinske procedure ili druge vrste intervencija sprovode na prinudni način, ili bez pristanka, što žene dovodi u situaciju ranjivosti.
U saradnji sa Udruženjem “Baby Steps” naša medijska kuća otvorila je temu akušerskog nasilja i važnosti pratnje na porodu u prvoj sezoni podcasta “Taboo Show”, a više o ovome možete saznati u epizodi u produžetku teksta.