Upotreba interneta postala je neizostavan dio života svih građana pa tako i u Bosni i Hercegovini.
Prema posljednjem istraživanju Agencije za statistiku BiH o upotrebi informacijsko-komunikacijskih tehnologija, internet u našoj zemlji koristi više od 80 posto kućanstava.
Iako postoji razlika između gradskih i ruralnih sredina oko 86,2 posto domaćinstava u gradovima i 82,7 posto na selima ima pristup internetu.
Kako građani koriste internet?
Međutim, kako se navodi u informaciji način na koji koristimo internet zavisi ponajviše od godina života.
Tako starije osobe, posebno one starije od 65 godina internet najčešće koriste za održavanje kontakata sa porodicom i prijateljima, odnosno na videopoziv.
S druge strane mlađe generacije osim videopoziva, svakodnevno koriste aplikacije poput Vibera i WhatsAppa i to za brže i jednostavnije dopisivanje, razmjenu fotografija i glasovnih poruka i poziva.
Još jedan važan segment digitalnog života je internetsko bankarstvo. Najviše ga koriste osobe između 25 i 34 godine a skoro polovina njih, odnosno 48,4 posto aktivno obavlja internet bankarstvo tačnij bankarske transkacije online.
Još uvijek nisu svi povezani
Iako sve više građana koristi internet u svakodnevnom životu, podaci Agencije za statistiku pokazuju da pristup internetu i računarima nije ravnomjerno raspoređen. Dok gotovo 90 posto kućanstava s djecom mlađom od 16 godina ima kompjuter i internet, situacija u domaćinstvima bez djece je znatno slabija.
Finansijska situacija dodatno pravi razliku. Dok gotovo svi koji zarađuju više od 2.500 KM mjesečno imaju pristup internetu i računarima, kod onih s prihodima do 1.000 KM taj postotak značajno pada.
Ovi podaci nam pokazuju da digitalna povezanost u Bosni i Hercegovini nije tehničko pitanje nego i pitanje ekonomskih mogućnosti, obrazovanja i životne dobi.