Utvrđena cijena kurbana za 2025. godinu

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini i ove godine nudi organiziranu realizaciju kurbana za vjernike koji nisu u mogućnosti lično izvršiti ovu vjersku dužnost. Cijena kurbana za 2025. godinu iznosi 550 KM, dok je za dijasporu određena cijena od 285 eura.

Odluku o cijeni donio je Rijaset Islamske zajednice na posljednjoj sjednici, nakon detaljne analize tržišta i konsultacija sa stručnjacima i potencijalnim kooperantima.

“Islamska zajednica nastavlja kontinuitet odgovornog pristupa realizaciji kurbana, vodeći računa o šerijatskim normama, ali i svim veterinarskim i sanitarnim standardima”, izjavio je Bilal Memišević, voditelj Odjela za kurbane Rijaseta Islamske zajednice.

Akcija “Kurbani 2025” realizirat će se kroz organizirani otkup i distribuciju kurbanskog mesa za humanitarne i obrazovne potrebe širom Bosne i Hercegovine. Prema riječima Memiševića, svi kurbani su domaće proizvodnje, nabavljeni s prostora oba entiteta i Brčko distrikta, a njihovim klanjem rukovode stručni timovi u domaćim klaoničkim kapacitetima.

“Oni koji svoj emanet povjeravaju Islamskoj zajednici mogu biti sigurni da su kurbani domaći, realizirani od strane naših ljudi, često upravo onih od kojih su i kupljeni”,naglasio je Memišević.

Islamska zajednica već deset godina uspješno provodi ovu akciju, s ciljem da omogući vjernicima dostojanstveno izvršavanje ibadeta kurbana, naročito onima koji zbog uslova života, stambenog prostora ili drugih okolnosti nisu u mogućnosti to učiniti u okviru svoje porodice.

“Uvijek pozivamo vjernike da, ako su u mogućnosti, svoj kurban realizuju u porodičnom krugu. Ipak, za one kojima to nije omogućeno, Islamska zajednica stoji na raspolaganju sa svim svojim kapacitetima”, dodao je Memišević.

Poseban akcent stavljen je na društvenu odgovornost kroz podjelu kurbanskog mesa. Trećina pripada onima koji su uplatili kurban, dok se ostatak distribuira obrazovnim institucijama, humanitarnim organizacijama te starijim, iznemoglim i socijalno ugroženim osobama.

“Sve otkupljene količine kurbana ostaju na prostorima iz kojih potiču – Goražde, Tuzla, Mostar, Gornje Podrinje, Istočna Hercegovina – i tu se direktno dijele onima kojima su najpotrebnije. Neke ustanove koriste meso tokom cijele godine, što je dokaz da akcija “Kurbani” ima kontinuitet i dugotrajan efekat”, istakao je Memišević.

Kurban se može uplatiti na blagajnama svih medžlisa i medresa, kao i direktno u Rijasetu Islamske zajednice. Dostupna je i online uplata putem zvanične platforme: uplata.islamskazajednica.ba.

Vezane vijesti

TUZLA