„SigurnaZona“ predstavlja jedinstveno istraživanje o sigurnosti na internetu za civilno društvo u BiH. Inicijativa je finansirana od strane Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, a implementira je TAG International kao dio Projekta Cyber Sigurnosti Zapadnog Balkana. Cilj projekta je pomoći ranjivim organizacijama civilnog društva (OCD-ima) da se zaštite od online napada, kroz besplatne, prilagođene inovativne alate, savjete za odgovor na incidente podržane umjetničkom inteligencijom i platformu za razmjenu informacija.
Alati se razvijaju u bliskoj saradnji sa zajednicom OCD-a i bit će dostupni putem web stranice www.sigurnazona.ba. Planirana je i mobilna aplikacija.
Andrew Le Grice, prvi sekretar Britanske ambasade u Sarajevu, istakao je: „Ujedinjeno Kraljevstvo s radošću podržava inicijativu SigurnaZona. Civilno društvo ima ključnu ulogu u svakoj demokratiji, neumorno radeći u ime građana, i trebamo učiniti sve što možemo – kao države, vlade i preduzeća – kako bismo pomogli civilnom društvu da napreduje. Zato slušamo potrebe organizacija civilnog društva u Bosni i Hercegovini koje moraju zaštititi sebe od online prijetnji. Pozivamo sve organizacije civilnog društva ovdje da se pridruže razgovoru i da koriste SigurnaZona – novu inicijativu za izgradnju sigurnijeg civilnog društva na internetu.“
Na predstavljanju u Sarajevu, kojem su prisustvovali predstavnici OCD-a, međunarodne zajednice i medija, tim SigurneZone objasnio je koncept i ciljeve projekta te predstavio rezultate istraživačkog programa usmjerenog na bolje razumijevanje potreba OCD-a u vezi s online sigurnošću.
Semir Dedić, izvršni direktor Udruženja E-transformacija, partnera u projektu iz Sarajeva, izjavio je: „Rad OCD-a nikada nije bio važniji, a poput vladinih institucija i preduzeća, nikada nisu bili podložniji sve većim online napadima. SigurnaZona nudi rješenja koja su pažljivo prilagođena stvarnim potrebama OCD-a i resursima koje oni imaju na raspolaganju. Da bismo to osigurali, uključili smo se u jedinstveni dijalog s više od 100 OCD-a. Danas predstavljamo naučene lekcije iz tog procesa i pozivamo sve strane da nam se pridruže kako bismo zajedno radili na izgradnji sigurnijeg online okruženja za civilno društvo.“
Rezultati istraživanja, koje je proveo tim SigurneZone sastavljen od međunarodnih i domaćih stručnjaka, pokazuju da 50 posto menadžera OCD-a nije educirano o specifičnostima online sigurnosti koje ih direktno pogađaju, 70 posto nije upoznato sa socijalno inženjerskim napadima, a 85 posto njih nema planove za oporavak u slučaju napada.
Mersiha Jaskić, programska menadžerka u Centru za promociju civilnog društva (CPCD), navela je: „U današnjem vremenu, OCD-i se u velikoj mjeri oslanjaju na online platforme i alate za različite svrhe – zagovaranje, mobilizaciju, obrazovanje, društvene promjene, umrežavanje i drugo. Ipak, paralelno s povećanom digitalnom prisutnošću, raste i rizik od cyber prijetnji koje uključuju curenje podataka, phishing napade i nadzor, među ostalim. Bez odgovarajućih mjera cyber sigurnosti, OCD-i i njihove ciljne grupe ostaju ranjive na digitalne rizike koji mogu ugroziti ne samo njihov rad, nego i sigurnost. Ovo je samo jedan od razloga zašto su platforme poput SigurneZone ključne za jačanje okruženja i rada OCD-a.“