Da li je ćejf skup? Kilogram kafe uskoro skuplji od pet do 10 KM

Od 1. aprila poskupljuje kafa u BiH!

Dobavljači iz Bosne i Hercegovine obavijestili su ugostitelje i trgovce o novim poskupljenjima kafe.

Kako saznaje Herc.info, cijena kafe po kilogramu porast će između 5 i 10 KM. Ovaj rast cijena posljedica je geopolitičkih dešavanja i klimatskih promjena koje direktno utiču na proizvodnju i distribuciju kafe širom svijeta.

Zašto dolazi do poskupljenja?

Jedan od ključnih razloga rasta cijena je neravnoteža između ponude i potražnje. Globalna potrošnja kafe kontinuirano raste, dok proizvodnja ne uspijeva zadovoljiti sve veću potražnju.

Osim toga, klimatske promjene značajno utiču na uzgoj kafe u najvećim svjetskim proizvođačima – Brazilu, Kolumbiji i Vijetnamu. Suše, poplave i ekstremne temperature smanjuju prinose, što dodatno podiže cijene sirove kafe na svjetskim berzama.

Prema podacima lidera prehrambene industrije, cijena sirove kafe na berzama je u februaru dostigla istorijski maksimum, a samo na godišnjem nivou zabilježeno je povećanje od 120,3%.

Orbico grupa, jedan od vodećih distributera u regiji, ističe da su proizvođači prošle godine tri puta podizali cijene za 20%, dok je u prvom tromjesečju 2025. došlo do novog rasta cijena od dodatnih 20%.

Statistika rasta cijene kafe
Foto: Večernji.hr

Cijene kafe u ugostiteljskim objektima i do 5 KM

U mnogim gradovima BiH cijena espressa je već dostigla 2,5 KM, dok u pojedinim centrima iznosi čak 5 KM.

Ipak, postoje ugostitelji koji se odupiru povećanju cijena, nastojeći stabilizirati poslovanje kroz veći vlastiti angažman i smanjenje novih zapošljavanja.

  • Sukobi na globalnom nivou remete lance snabdijevanja, dok inflacija i rast cijena energenata dodatno otežavaju situaciju. Problem nije samo u manjoj količini kafe na tržištu, već i u povećanim troškovima transporta i rada. Sve to utiče na konačnu cijenu proizvoda – ističe jedan od ugostitelja.

Prema podacima Francka, cijena arabike je od početka godine porasla za 25%, dok je robusta skuplja za 10%.

Na godišnjem nivou, rast cijena iznosi 120% odnosno 90%. Sličnu situaciju potvrđuju i iz Atlantic Grupe, gdje navode da je globalna potražnja za kafom, naročito na azijskom tržištu, dodatno doprinijela rastu cijena.

O cijenama kafe pisali smo i krajem januara ove godine pa cijeli tekst možete pročitati OVDJE 

Vezane vijesti

TUZLA