Uskrs je najveći i najvažniji kršćanski blagdan kojim se obilježava Isusovo uskrsnuće od mrtvih, što je temelj kršćanske vjere. Prema Bibliji, Isus je tri dana nakon razapinjanja na križu uskrsnuo, pobijedivši smrt i donoseći poruku spasenja. Uskrs simbolizira novi početak, pobjedu dobra nad zlom i nadu u vječni život.

Kada se slavi Katolički Uskrs?
Datum Uskrsa nije fiksan i svake godine varira. Katolička crkva koristi gregorijanski kalendar, a pravilo određivanja Uskrsa glasi: slavi se prve nedjelje nakon punog mjeseca koji nastupi nakon proljetne ravnodnevnice. To znači da Uskrs može pasti u periodu između 22. marta i 25. aprila.
Koji su vjerski obredi vezani za Uskrs?
Proslava Uskrsa započinje Uskrsnim trodnevljem, koje obuhvata tri dana:
- Veliki četvrtak – Dan sjećanja na Posljednju večeru, kada je Isus ustanovio Euharistiju (svetu pričest).
- Veliki petak – Dan posta i žalosti, kada se vjernici prisjećaju Isusove muke, osude i raspeća. Na ovaj dan se ne služi misa, već se održava posebna pobožnost križnog puta.
- Velika subota – Dan tišine i bdijenja. U večernjim satima održava se Uskrsno bdijenje, najvažnija misa u liturgijskoj godini, kada se pali uskrsna svijeća, simbol Isusove pobjede nad tamom.
Vrhunac slavlja je Uskrsna nedjelja, kada se održavaju svečane mise, a vjernici slave Isusovo uskrsnuće s porodicom i prijateljima.

Kako se katolici pripremaju za Uskrs?
Pripreme za Uskrs započinju korizmom, koja traje 40 dana i simbolizuje Isusov post i pripremu prije početka javnog djelovanja. Tokom ovog perioda, vjernici se posvećuju molitvi, dobrim djelima i postu, odričući se određenih stvari (npr. mesa, slatkiša ili loših navika).
Veliki petak je poseban dan strožeg posta i nemrsa – vjernici jedu samo jednom do sitosti i ne konzumiraju meso.
Koji su tradicionalni običaji vezani za Uskrs?
Uskrs je prožet bogatim običajima, koji variraju od zemlje do zemlje, ali neki od najpoznatijih uključuju:
- Farbanje jaja – Simbol novog života i Isusovog uskrsnuća. Jaja se boje u crvenu, zelenu, plavu i druge boje, često uz korištenje prirodnih boja poput ljuski luka.
- Blagoslov hrane – Na Veliku subotu ili Uskrsnu nedjelju, vjernici donose hranu u crkvu na blagoslov. U korpama se obično nalaze jaja, hljeb, so, hren i meso.
- Uskrsni doručak – Prvi obrok nakon posta, koji se jede u porodičnom krugu. Obično sadrži jaja, šunku, hren, mladi luk i posebne uskrsne kolače.

Zašto su jaja simbol Uskrsa?
Uskrsna jaja su drevni simbol života i obnove. U kršćanskoj tradiciji, jaje predstavlja Isusov grob, a njegovo razbijanje simbolizira pobjedu nad smrću i uskrsnuće. Postoji i običaj “kuckanja jajima”, gdje se jaje udara o drugo, a ono koje ostane cijelo smatra se sretnim.
Šta je Uskrsni ponedjeljak i kako se obilježava?
Uskrsni ponedjeljak je nastavak uskršnjeg slavlja i u mnogim zemljama je državni praznik. Ovaj dan se često provodi u prirodi i u druženju s porodicom i prijateljima.
U nekim katoličkim zemljama postoji običaj polivanja djevojaka vodom, što simbolizuje pročišćenje i novi početak.
Koje su tradicionalne uskrsne poslastice?
Uskrsni stol obiluje bogatim jelima i slasticama. Neke od najpoznatijih poslastica su:
- Pinca – Slatki hljeb s grožđicama, popularan u Hrvatskoj i Sloveniji.
- Kuglof – Tradicionalni uskršnji kolač u srednjoj Evropi.
- Mazurke i babke – Poljske uskršnje torte.
Uz slatkiše, nezaobilazna su i tradicionalna slana jela poput šunke, mladog luka, hrena i kuhanih jaja.

Kako se Uskrs slavi u različitim zemljama?
- Italija – Održavaju se procesije, a tradicionalno jelo je “Colomba di Pasqua” – kolač u obliku golubice.
- Poljska – Blagoslivljanje hrane u crkvi i običaj “Śmigus-Dyngus” (prskanje vodom).
- Njemačka – Uskrsno drvo ukrašeno jajima i poznata čokoladna jaja.
- SAD i Velika Britanija – Popularan je “lov na jaja”, gdje djeca traže sakrivena uskršnja jaja.

Koja je poruka Uskrsa?
Uskrs nosi snažnu poruku vjere, nade i ljubavi. Pobjeda života nad smrću, oproštaj, novi početak i snaga vjere – to su temeljne vrijednosti ovog blagdana. Uskrs nas podsjeća na važnost zajedništva, pomaganja drugima i širenja radosti.