Priča o prijateljstvu i inkluziji: Učenica iz Tuzle napisala „Crvenkapicu i vuka“ na Brajevom pismu

Jeste li znali da postoji priča u kojoj su vuk i Crvenkapica prijatelji? To je priča koju je napisala Hana, učenica šestog razreda tuzlanske osnovne škole Sjenjak. Ono što ovu priču čini još neobičnijom je to što je Crvenkapica slijepa, pa zbog toga nije mogla naučiti čitati i pisati, ali sve se mijenja nakon što upozna vuka.

Hana Vrazalica

„Srela je vuka koji je bio direktor škole Luis Brail, on je inače osmislio Brajevo pismo. On je želio njoj da pomogne, došao je na ideju da napravi pismo sa ispupčenim tačkicama koje će slijepi moći da opipaju i odnio je to Crvenkapici i ona je naučila da piše i nakon toga je postala doktorica“, kazala je Hana Vražalica, autorica djela „Crvenkapica i vuk na Brajevom pismu“.

Hana je na ideju da napiše jednu ovakvu priču došla nakon što je volontirala u jednoj Fondaciji u kojoj su između ostalih, volonteri bili i slijepa i slabovidna djeca.

„Ja sam na tu ideju došla jer sam volontirala u jednoj Fondaciji u Konjicu u kojoj su bila djeca sa poteškoćama u razvoju i zanimalo me kako funkcionišu osobe koje su slijepe. Mama mi je sve objasnila i ja sam onda napisala bajku koju smo isprintali na Brajevom pismu“, dodala je Hana.

A osim što je isprintana na Brajevom pismu, za ovu bajku su Hanini drugari iz škole osmislili i igrokaz. Utjelovili su likove i ovoj priči dali još veći značaj. Glavne uloge, odnosno Crvenkapicu i vuka igraju Ajla i Vedad, učenici drugog razreda.

crvenkapica 1

„Ja sam Crvenkapica koja je bila slijepa i uz pomoć vuka postala doktorica. Vuk mi je pomogao tako što mi je napravio na papiru ispupčena slova i tako sam postala doktorica“, kazala je Ajla Smajić, glumica u igrokazu „Crvenkapica i vuk“

„Ja sam pomogao Crvenkapici tako što sam uzeo papir, ispuhao slova i dao joj taj papir, naučio je i rekao da joj onda sestre pomognu, one su joj pomogle i ona je sve naučila i mi smo postali dobri prijatelji“, rekao je Vedad Đozić, glumac u igrokazu „Crvenkapica i vuk“.

Značaj jednog ovakvog neobičnog djela prepoznao je i menadžment škole, iz kojeg su Hani, učenici i autorici djela pružili podršku, te su pronašli i izdavače koji će osigurati nekoliko primjeraka bajki za škole u Tuzli.

„Danas smo tu na promociji, a to je samo početak aktivnosti kako bi sve ovo dobilo konačnu verziju, a to je da se bajka distribuira, dobije veći tiraž i u planu nam je da sve škole dobiju po jedan primjerak Hanine Crvenkapice“, rekao je Alis Begić, direktor OŠ „Sjenjak“ Tuzla.

Cijelu priču podržavaju i iz Udruženja građana oštećenog vida Tuzla.

„Nosi nam jaku poruku da obrazovanje nije jednako pristupačno učenicima koji su slijepi ili slabovidi u odnosu na njihove vršnjake koji vide“, kazala je Tifa Tučić, predsjednica Udruženja građana oštećenog vida Tuzla

A u konačnici, ovakva priča uči i djecu da razumiju ali i pomažu drugoj djeci, koja se suočavaju sa određenim zdravstvenim problemima.

Vezane vijesti

TUZLA