Udruženje žena Romkinja ”Bolja budućnost” svečanom sjednicom je obilježilo 25 godina postojanja.
Problemi u oblasti zdravstva, obrazovanja, trgovina ljudima, ravnopravnost spolova, samo su dio onoga što su članice i rukovodstvo Udruženja žena Romkinja ”Bolja budućnost” pokušale riješiti u proteklih 25 godina. Sumirajući rezultate rada na 25. godišnjicu, navode da su napravljeni ozbiljni pomaci u odnosu na period prije četvrt stoljeća.
”Sve ono što, mogu slobodno reći, boli naš napaćeni narod, mi smo tu da pomognemo. Naravno, 25 godina je puno rada, dosta rada iza nas, dosta uspješno završenih projekata. Slobodno mogu reći da su nam ove godine bile uspješne, da smo uspjeli napraviti neke promjene, a najvažnije da su to prepoznali naši ljudi iz zajednice”, navela je Indira Bajramović, direktorica Udruženja žena Romkinja ”Bolja budućnost” Tuzla.
Te promjene se ogledaju u tome da je sve više romske djece u redovnom obrazovnom procesu, da skoro svi Romi i Romkinje imaju zdravstveno osiguranje, te da su žene osnažene i u ekonomskom i u psihološkom smislu.
Već 25 godina, Naza Jusić je članica ove organizacije. Kaže, mnogo je naučila kroz godine postojanja Udruženja. Postala je, kao i druge žene, ravnopravna sa muškarcima.
”Za 25 godina puno se toga promijenilo, dosta smo napredovali, dosta stvari znamo sami za sebe. Prije 25 godina nismo znali ništa. Sada sama znam da se za sebe borim, da li u socijalnom, da li kod doktora, kome god želim da se obratim, ne može me otjerati, mogu pristupiti kao i svaki građanin”, ističe ona.
U toj borbi za bolji položaj Romkinja, putem Udruženja ”Bolja budućnost” pomaže i Misija OSCE-a u BiH. Mnogo je toga urađeno za 25 godina, navode iz OSCE-a.
”Ja ću slobodno reći da je to bila jedna revolucija. Od udruženja koja su tek postajala, koja nisu znala osnovne stvari o radu nevladinih organizacija, udruženja su danas postala vrlo značajni faktori naše zbilje, uradili su puno kako za romsku populaciju, za romski narod, tako i za našu državu i sve nas”, kaže Samir Arnaut, službenik za ljudska prava OSCE-a – Ured u Tuzli.
Pored svih promjena, u društvu još postoje predrasude i diskriminacija prema Romima.
”Tako da je onda otežano i zapošljavanje i pristup nekim institucijama i ostvarivanju osnovnih ljudskih prava. Kada govorimo o osnovnim ljudskim pravima, rekla bih da je većina građana BiH obespravljena po tom pitanju”, naglašava Bajramović.
U Udruženju žena Romkinja ”Bolja budućnost” naglašavaju da su radili i na ekonomskom osnaživanju žena, te na projektima očuvanja njihovog reproduktivnog zdravlja. Svoju misiju nastavljaju i u budućnosti.