Tuzla prvi grad u kojem je otvoren Centar za podršku hraniteljskim porodicama

Tuzlanski kanton kao jedan od najmnogoljudnijih upravo broji i najviše hraniteljskih porodica kada je u pitanju Federacija BiH.

Samo u prošloj godini evidentirano je njih 110. Upravo iz tog razloga SOS Dječija sela odlučila su prvi Centar za podršku hraniteljskim porodicama otvoriti u Tuzli. Ujedno je to i prvi centar ove vrste u cijelom entitetu.

„ Počinjemo sa 20 porodica sa posebnim fokusom na porodice koje su specijalizirane hraniteljske porodice tj. gdje su smještena djeca koja trebaju određeni vid dodatne podrške. Jako je važno naglasiti da je Centar za hraniteljstvo Tuzla tu da ostane, nije jednokratni projekat. SOS Dječija sela kreću sa podrškom hraniteljima vrlo svjesni da nijedno dijete ne treba da odrasta samo“, kazao je Malik Garibija, nacionalni direktor SOS Dječijih sela u BiH.

I upravo to je zajednička misija federalnog i kantonalnog nivoa. Da svako dijete odrasta u porodičnom okruženju u kojem će imati sve za bezbrižno odrastanje. Zbog toga se radi i na izmjenama Zakona o hraniteljstvu te izdvajaju naknade kao finansijski vid podrške.

„ Ja se nadam da će i pored Zakona koji bi trebao da unaprijedi prava i položaj hranitelja i djece koja idu u hraniteljske porodice da ćemo da podignemo standarde ali i pored toga da ćemo podići svijest u društvu o važnosti hranitelja i toga da sva djeca imaju pravo i trebaju da odrastaju u toplini porodičnog doma“, rekao je Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike.

„ Kao i svake godine u budžetu TK predviđena su sredstva za hraniteljstvo. Naknade se razlikuju ovisno od toga da li su tradicionalne ili specijalizirane porodice tj. one porodice koje se odluče prihvatiti djecu sa poteškoćama u razvoju i oni imaju uvećane naknade nešto malo manje od 1.100 KM dok je za tradicionalne osigurano nešto više od 600 KM kada se zbroja sva prava“, dodao je Fadil Alić, ministar za rad, socijalnu politiku i povratak TK.

U ovoj godini fokus rada u Centru će biti usmjeren na pružanju podrške specijaliziranim hraniteljskim porodicama. Također, ovdje će biti omogućena edukacija, stručna podrška i konsultacije.

„ Imamo nene i djedove koji su u sukobu generacija sa unucima koje čuvaju pa ćemo ih naučiti nešto više o pubertetu i pokazat ćemo im kako da se u ovom izazovnom vremenu bolje snalaze u tome. Ovo mjesto će biti ne samo za postojeće hranitelje nego će biti i za ljude koji se poput vas pitaju šta je hraniteljstvo, da li da ja dam neki doprinos, da li da postanem hranitelj i omogućim im brigu u toplom okruženju ili da na neki drugi način dam doprinos u ovom važnom institutu hraniteljstva“, smatra Alma Softić, koordinatorica Centra za podršku hraniteljskim porodicama u TK.

Još jedan od razloga zbog čega je u Tuzli otvoren prvi ovakav centar je i podatak da je naš grad prvi po pitanju hraniteljstva sa trenutno 50 hraniteljskih porodica a koji ima vrlo razvijen sistem kada je u pitanju smještaj u hraniteljskim porodicama.

„ Otvaranje ovakvog centra je veliki pomak sa jedne strane u vidu pomoći tim hraniteljskim porodicama i djeci koju smo zbrinuli a s druge strane puno više ćemo učiniti da promovišemo hraniteljstvo kao vid zaštite i zbrinjavanja djece“, istakla je Lejla Sadikovic, direktorica JU Centar za socijalni rad Tuzla.

U narednom periodu Centar za hraniteljstvo biti će otvoren i u Sarajevu čime će biti dodatno ojačana podrška hraniteljskim porodicama i unaprijeđen sistem zaštite djece bez roditeljskog staranja.

Vezane vijesti

TUZLA