BiH među najkorumpiranijim zemljama Evrope: Rekordan pad na Indeksu percepcije korupcije

Najgori rezultat u historiji
Bosna i Hercegovina doživjela je ozbiljan pad na Indeksu percepcije korupcije (CPI) i s ocjenom 33 zauzela drugo najlošije mjesto u Evropi, zajedno s Bjelorusijom. Ovo je najniži rezultat koji je BiH ikada zabilježila, a ujedno i značajan pad u odnosu na prošlu godinu kada je imala dva poena više. U poređenju s 2012. godinom, kada je BiH bila među bolje ocijenjenim zemljama regiona, ocjena je smanjena za čak devet poena. Dok zemlje Zapadnog Balkana bilježe blagi napredak, BiH je sada na samom dnu liste.

Manipulacije izbornim procesom
Jedan od ključnih razloga za pogoršanje rezultata je urušavanje integriteta izbornog procesa. Već nekoliko izbornih ciklusa prate ozbiljne optužbe za prevare, čime je BiH dovedena u rang s državama u kojima se vlast nikada ne mijenja putem izbora. Iako su nametnute izmjene izbornog zakona trebale poboljšati situaciju, njihova primjena je, prema Transparency Internationalu, obesmišljena odlukama Centralne izborne komisije, čime su i dalje ostavljeni prostor za zloupotrebe javnih resursa i trgovinu biračkim odborima.

Pritisci na kritičare i nezavisne medije
Dok vlast u BiH prolazi kroz krizu legitimiteta, pritisak na kritičare i nezavisne medije sve je izraženiji, posebno u Republici Srpskoj. Serija represivnih zakona usmjerenih protiv civilnog društva i medija dodatno je pogoršala stanje demokratije. Izvještaj Transparency Internationala ističe da su jake institucije ključne za borbu protiv korupcije, a podaci pokazuju da zemlje s razvijenim demokratskim sistemima imaju daleko bolje ocjene na CPI-u.

Korupcija i ekološke katastrofe
Ovogodišnje istraživanje CPI naglašava povezanost korupcije i ekoloških problema. Studije pokazuju da moćnici koji profitiraju od uništavanja okoliša koriste svoj uticaj da kupuju podršku vlasti i uguše kritiku. Primjeri iz BiH, poput ekoloških katastrofa u Jablanici, Bistrici, Loparama, Ozrenu i drugim lokacijama, pokazuju kako su profit pojedinaca i političkih struktura često važniji od zdravlja i sigurnosti građana. Transparency International BiH ističe da država ostvaruje minimalne prihode od koncesija na prirodne resurse, dok pojedinci, koristeći loše zakone i netransparentnost institucija, izbjegavaju obaveze i prisvajaju javna dobra.

Pravosuđe kao najslabija karika
U izvještaju se ističe da je pravosuđe i dalje najveći problem u borbi protiv korupcije. Regionalni podaci Transparency Internationala upozoravaju da reformski zakoni, iako u pripremi, i dalje imaju brojne nedostatke. Propusti u procesu imenovanja sudija i tužilaca, kao i neefikasna provjera njihove imovine, omogućavaju nastavak nekažnjivosti. Prošlogodišnje izmjene zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, koje su trebale donijeti promjene, još uvijek nisu u primjeni. Dok su pojedini visoki zvaničnici Federacije BiH osuđeni, najveće afere ostaju neriješene, što dodatno podriva povjerenje u institucije.

Vezane vijesti

TUZLA