U Prijedlogu budžeta FBiH za 2025. godinu 337 miliona KM je planirano za povećanje penzija. Jačanju penzijskog fonda također značajno doprinosi i povećanje minimalne plate na 1.000 KM.
Penzioneri u Federaciji Bosne i Hercegovine s nestrpljenjem očekuju povećanje svojih primanja koje prema najavama, akontativno povećanje penzija za 4,6 posto treba uslijediti u skorije vrijeme jer je usvojen federalni budžet.
Zakonskim propisima definisano je da se 15. aprila svake godine vrši usklađivanje penzija na osnovu rasta troškova života i bruto domaćeg proizvoda (BDP) iz prethodne godine.
Povećanje za oko pet posto
Prošle godine penzije su povećane za 6,55 posto, a iako još nema zvaničnih podataka, procjene govore da bi ovogodišnje povećanje moglo biti najmanje pet posto, s obzirom na stalni rast cijena i inflaciju koja ne jenjava.
Predstavnici penzionerskih udruženja ističu da su očekivali akontativno povećanje od 4,6 posto već s januarskom penzijom kako bi barem djelomično ublažili rast troškova prehrane, režija i lijekova.
Pored redovnog povećanja, penzioneri traže i izmjene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju kako bi se omogućila i vanredna usklađivanja penzija tokom godine.
Trenutno se radi na izmjenama zakona, a očekuje se da će one ući u parlamentarnu proceduru do kraja marta.
Jedan od ključnih zahtjeva penzionera je da se izmijeni član 79. Zakona o PIO/MIO te da se rast penzija veže za rast plata, čime bi se osiguralo pravednije povećanje primanja.
” Mi tražimo te izmjene do kraja marta kako bi mi već od aprila, tačnije tog redovnog usklađivanja već išli po novom Zakonu i onda bi povećanje išlo do pet posto. A ako se to ne uradi onda nas čeka po sadašnjem Zakonu redovno usklađivanje koje nije ni četiri posto a to penzioneri neće nikako prihvatiti”, rekao je u telefonskoj izjavi za RTV Slon Haso Halilović, predsjednik Saveza udruženja penzionera TK.
Najavljene jednokratne pomoći
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić najavio je i mogućnost isplate jedne ili dvije jednokratne pomoći penzionerima u ovoj godini.
Nikšić je također najavio formiranje radne grupe koja će raditi na izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Cilj ovih aktivnosti je pronalaženje dugoročnih i održivih rješenja za unapređenje sistema penzijskog osiguranja u Federaciji BiH.
No, predstavnici penzionerskih udruženja odbacuju ovu opciju, smatrajući da jednokratne isplate nisu rješenje, već samo privremeno ublažavanje problema.
„Jednokratna pomoć ne dolazi u obzir. To je zamazivanje očiju. Penzioneri trebaju redovno i značajno povećanje penzija kako bi mogli podnijeti enormne troškove života koji iz dana u dan rastu“, poručio je Mustafa Trakić, član Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera FBiH.
Usklađivanje penzija vrši se u visini zbroja 50 posto porasta potrošačkih cijena i 50 posto porasta bruto domaćeg proizvoda u Federaciji u prethodnoj godini, a prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, osim penzija ostvarenih u godini u kojoj se vrši usklađivanje, a najviše do stope rasta bruto domaćeg proizvoda u prethodnoj godini.
Trenutno najniža penzija u Federaciji BiH iznosi 573,53 KM, zajamčena 684,48 KM, prosječna 724,64 KM, a najviša 2867,65 KM.
Iako će konačan procenat usklađivanja biti poznat tek u aprilu, penzioneri naglašavaju da će nastaviti vršiti pritisak na vlasti kako bi povećanje bilo što veće.
Također, ostaju pri ranije donesenoj odluci o mogućim protestima ukoliko se njihovi zahtjevi ne ispune.
Analiza potvrdila: Evo ko gubi najviše novca bojkotom trgovina