Nakon što je Vlada FBiH povećala minimalnu platu na 1.000 KM, javnost je svjedočila javnim najavljivanjem otkaza.
Ovo su samo neki od naslova koji su se mogli pročitati na brojnim portalima:
“Sarajevska poduzetnica najavila da će otpustiti 25 radnica, došla joj inspekcija”
“Poslodavci najavljuju otkaze već od ponedjeljka”
“Firme u FBiH najavljuju otkaze, poslodavci kažu minimalac može biti 1400KM ako Vlada smanji doprinose”
Nakon ovakvih najava, odmah su počele inspekcijske kontrole. Inspektori su širom FBiH provjeravali da li ima radnika koji su odjavljeni nakon 30. decembra prošle godine, odnosno nakon donošenja odluke.
„U izvršenim kontrolama na području Federacije BiH inspektori Porezne uprave zatekli su 540 prijavljenih radnika i 84 neprijavljena radnika. U izvršenim kontrolama nije utvrđeno da su porezni obveznici odjavljivali radnike iz Jedinstvenog sistema zbog stupanja na snagu Odluke o iznosu najniže plaće za 2025. godinu“, rečeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Da će biti najava otkaza, očekivali su i sindikati. Ipak, smatraju da poslodavci za to nemaju opravdanje, jer se o rastu minimalne plate priča godinama.
„Mi u Sindikatu smo cijelo vrijeme podržavali i reformu poreske politike i svjesni smo da treba doći do rasterećenja privrede svakako ali mislimo da mjesta za otkazima nema jer su ti isti poslodavci prije 15-tak dana tražili povećanje kvota za uvoz radnika iz inostranstva jer im je u FBiH nedostajalo 30.000 radnika“, rekao je Fahrudin Šahović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata TK.
Poslodavci su i ranije u svojim javnim istupima govorili da nisu protiv rasta minimalne plate, ali da traže smanjenje doprinosa. O tome za sada nema dogovora, ali je Vlada FBiH najavila subvencije firmama kojima poslovanje može biti otežano zbog rasta plate i doprinosa.
„Subvencioniranje razlike doprinosa na platu, za obrte, mikro i mala preduzeća, za otprilike 140 hiljada radnika na osnovu uredbe koja je već pripremljena, a koja će biti aktivna nakon usvajanja budžeta za 2025. godinu“, kazao je Nermin Nikšić, premijer FBiH.
Iako podržavaju odluku Vlade FBiH, predstavnici sindikata ipak smatraju da Vlada treba usvojiti set fiskalnih zakona, kako zbog rasta plate ne bi došlo do ponovnog naglog rasta cijena svih proizvoda i usluga.
„Treba da Vlada da se uključi i sve institucije u kontrolu cijena, da konačno saživi država Bosne i Hercegovine jer trebaju svi da rade svoj posao“, dodao je Šahović.
Kako će se rast minimalne plate odraziti na poslodavce, ali i radnike, saznat ćemo tek kroz nekoliko mjeseci, nakon što se pokažu svi finansijski efekti, za nekoga pozitivni, a za nekoga, možda, negativni.