Civilni sektor prikuplja potpise za hitne izmjene Odluke Vlade FBiH o minimalnoj plati od 1.000 KM

Organizacije civilnog društva u Federaciji Bosne i Hercegovine zahtijevaju hitno povlačenje i reviziju odluke Vlade FBiH o povećanju minimalne plaće na 1.000 KM za 2025. godinu.

S tim u vezi napravili su formular putem kojeg prikupljaju potpise za hitne izmjene Odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o minimalnoj plati od 1.000 KM.

Kako navode, trenutna odluka nije zasnovana na detaljnoj analizi niti uključuje sve relevantne aktere, čime se riskira izazivanje negativnih ekonomskih posljedica.

Ključni zahtjevi civilnog sektora

  • Hitno privremeno povlačenje odluke: Organizacije civilnog društva smatraju da je neophodno odmah povući odluku o minimalnoj plaći kako bi se omogućila detaljna analiza njenog uticaja.
  • Obavezna analiza uticaja odluke: Traži se sveobuhvatna analiza uticaja povećanja minimalne plaće na životni standard građana i ukupnu ekonomiju, uz javno predstavljanje zaključaka. Zaključci bi trebali uključivati konkretne korake za osiguranje pozitivnih efekata odluke.
  • Dugoročna fiskalna reforma: Civilni sektor apeluje na kreiranje strateškog plana fiskalne reforme koji će uključivati povećanje plata, uzimajući u obzir specifične potrebe različitih sektora, uključujući udruženja i fondacije.
  • Uključivanje svih interesnih grupa: Jedan od ključnih zahtjeva je uključivanje predstavnika javnog, privatnog i civilnog sektora, kao i akademske zajednice i medija, u procese donošenja i implementacije odluka koje utiču na ekonomsku i društvenu situaciju.
  • Prepoznavanje uloge udruženja i fondacija: U Federaciji BiH trenutno djeluje 9.719 udruženja i fondacija koje zapošljavaju 6.336 osoba, ali ovaj sektor nije prepoznat u planovima subvencija. Civilni sektor zahtijeva uključivanje udruženja i fondacija u programe subvencija, budući da uredno plaćaju poreze i doprinose, ali nisu obuhvaćeni najavljenim mjerama podrške.

Organizacije civilnog društva upozoravaju da trenutna odluka može izazvati niz problema ako se ne sprovede na temeljan i strateški način.

Također, naglašavaju da nedovoljno uključivanje svih relevantnih aktera u proces donošenja odluka može dodatno pogoršati ekonomski i društveni kontekst u zemlji.

Čitajte i ovo: Penzioneri na udaru: Prijevremena penzija sve teža, ali stiže povećanje

Civilni sektor apeluje na Vladu FBiH da prioritetno riješi ova pitanja kako bi se osigurala održivost odluka i unaprijedio životni standard svih građana, uz prepoznavanje značaja nevladinog sektora u društvenom i ekonomskom razvoju.

Organizacije i pojedinci zainteresirani za podršku ovim zahtjevima mogu svoje ime dodati na listu potpisnika putem online platforme.

Na ovaj način, glas civilnog sektora će biti snažniji u zalaganju za promjene koje su u interesu svih građana.

Unošenjem podataka u ovu formu dajete saglasnost da se naziv organizacije koju predstavljate (formalno zastupate) upiše na listu organizacija potpisnica Zahtjeva.

Svoju saglasnost možete dati putem LINKA 

Vaše ime i prezime kao i e-mail adresa neće biti javno dostupni, nego isključivo naziv i sjedište organizacije.


 

Vezane vijesti

TUZLA