Predstavnici Udruge poslodavaca Federacije BiH u srijedu su u Travniku održali sastanak s predstavnicima poslovne zajednice na kojem je bilo riječi o aktualnim ekonomskim mjerama i njihovi potencijalni utjecaji na poslovanje.
Predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH, Adnan Smailbegović, komentirao je nedavnu uredbu Vlade Federacije BiH o isplati pomoći radnicima uslijed uvećanih troškova života.
Smailbegović je istaknuo ozbiljne opasnosti koje proizlaze iz donošenja novih mjera bez prethodnih konzultacija s poslodavcima i sindikatima.
“Diskusija je išla u smjeru da imamo najavljenu uredbu koju nismo imali priliku detaljno razmotriti. Njene odredbe saznajemo parcijalno kroz medije, bez ikakvog socijalnog dijaloga s nama ili sindikatima. Ova tema je izuzetno važna i za nas i za sindikate, a najmanje što zaslužujemo je da sjednemo s Vladom i otvorimo ovu temu kako bismo pokušali naći zajedničko rješenje”, izjavio je Smailbegović nakon sastanka.
Smailbegović je naglasio da se poslodavci zalažu za transparentnost, ali se protive donošenju jednostranih odluka.
“Bojimo se da bi, ukoliko mjere budu donesene bez dijaloga, mnoge kompanije mogle upasti u ozbiljne probleme, da će biti prisiljene na otpuštanje radnika i da će doći do ozbiljnih poteškoća u punjenju fondova i očuvanju radnih mjesta”, upozorio je predsjednik Udruženja poslodavaca.
Udruženje poslodavaca Federacije BiH već je predstavila određene prijedloge Vladi FBiH.
Smailbegović je objasnio da su predloženi varijabilni iznosi neoporezivih naknada od 450 KM, kako bi iznos bio motivirajući za radnike.
Također, predloženo je da svaka grana industrije kroz kolektivno pregovaranje dogovori minimalni iznos koji će biti obvezujući, s obzirom na različite pozicije koje grane zauzimaju u pogledu isplata.
Sastanku je prisustvovao i ministar gospodarstva Zeničko-dobojskog kantona, Samir Šibonjić, koji je također upozorio na važnost dijaloga u donošenju zakonskih rješenja.
“Razgovarali smo o uredbi, ali to je bio razgovor o nečemu što nije poznato ni poduzetnicima ni nama iz kantonalnih vlada. Postoji mnogo pitanja na koja, nažalost, nemamo odgovore. Želio bih poručiti onima koji donose zakone da to ne rade bez dijaloga, jer zakoni koji se donose moraju biti produktivni, jer je gospodarstvo motor svakog društva”, zaključio je Šibonjić.