Mehmed Ramić pravi je primjer djeda koji bi sve dao za svoje unuke. Kada su ih roditelji napustili, Mehmed i njegova supruga preuzeli su potpunu brigu o dvije djevojčice. Iako priznaje da je bilo preteško, Mehmed ističe da ni u jednom trenutku nije pomislio da odustane.
– “Centar za socijalni rad mi je rekao: ‘Nije te niko natjerao da uzmeš djecu, ako hoćeš, daj djecu, mi ćemo ih u Dom’. Ja to nisam mogao sebi dozvoliti, ni moja supruga. Rekli smo da ćemo se boriti kako možemo. Tada mi je mlađa unuka bila drugi razred, a starija šesti. Nisam imao knjige da im uzmem”, priča Mehmed.
Hraniteljstvo kao rješenje
Mehmedu se život promijenio kada je saznao za mogućnost hraniteljstva. Prijavio se, prošao sve edukacije i danas je zvanično i staratelj i hranitelj svojim unukama.
– “One su sada, hvala Bogu, dobro. Starija ima 18 godina, završava četvrti razred Medicinske škole kao odlična učenica. Mlađa ima 15 godina i završava deveti razred, također odlična učenica”, ponosno dodaje Mehmed.
U Tuzlanskom kantonu trenutno je registrovano još 95 hraniteljskih porodica koje brinu o 80 djece i 20 odraslih osoba.
Edukacija ključna za hraniteljstvo
Amela Tupajić, predsjednica Društva socijalnih radnika TK, naglašava važnost edukacija za potencijalne hranitelje.
– “Da bi se postao hranitelj, mora se proći proces edukacije koji ima za cilj da osnaži potencijalne hranitelje da se nose sa svim izazovima koji dolaze uz hraniteljstvo”.
Redovne edukacije organizuje resorno kantonalno ministarstvo u saradnji s nevladinim organizacijama.
Razvoj hraniteljstva i ključni izazovi
Na danas održanom Okruglom stolu razgovarano je o unapređenju hraniteljstva u TK. Edin Šestan, pomoćnik ministra za oblast socijalne zaštite TK, istakao je važnost ovakvih događaja.
– “Okrugli sto je prilika da se prikažu rezultati dosadašnjeg rada i realizacije projekata vezanih za edukaciju hraniteljskih porodica i razvoj hraniteljstva”.
Jedan od najvećih izazova, kako navode učesnici, jeste nedostatak socijalnih radnika.
– “Veliki problem je što su naši stručnjaci preplavljeni administrativnim aktivnostima vezanim za prava koje donose kanton i FBiH. Zbog toga nedostaju kapaciteti stručnjaka koji bi pružali potrebne usluge”, naglasila je Mima Dahić iz UG „Vive žene“.
Hranitelji – prilika za sigurno djetinjstvo
Učesnici Okruglog stola nadaju se da će problemi poput nedostatka kadra uskoro biti riješeni. Jer, kako kaže Mehmedova priča, hraniteljske porodice za mnogu djecu predstavljaju jedinu šansu za sigurno djetinjstvo i bolje sutra.