Migranti igraju sve važniju ulogu na globalnim tržištima rada, posebno u regijama s visokim prihodima, pokazuju podaci koje je u ponedjeljak objavila Međunarodna organizacija rada (ILO) u Ženevi.
U sjevernoj, južnoj i zapadnoj Evropi udio migranata u radnoj snazi porastao je sa 22,5 posto u 2013. godini na 23,3 posto u 2022. godini.
Posebno visok udio zabilježen je u Evropi, Sjevernoj Americi i arapskim zemljama.
Ovaj rast dijelom je posljedica starenja populacije u navedenim regijama, zbog čega migranti sve češće popunjavaju radna mjesta koja ostaju upražnjena odlaskom domaćih radnika u penziju.
Također, povećana je potražnja za radnicima u sektorima kao što su briga o starijim osobama i uslužne djelatnosti.
Ko su radnici – migranti?
Prema ILO-u, pojam „migrant“ obuhvata sve osobe koje rade u zemlji koja nije njihova matična država. Ova kategorija uključuje i radnike s važećim radnim vizama, ali i migrante bez odgovarajućih dokumenata.
Podaci pokazuju da su migranti u značajnoj mjeri zaposleni u uslužnim djelatnostima – njih više od dvije trećine – dok u istom sektoru radi otprilike polovina domaćeg stanovništva.
Na globalnom nivou, udio migranata u ukupnoj radnoj snazi iznosio je 4,7 posto u 2022. godini.
Rast zaposlenih migranata
ILO procjenjuje da u svijetu ima 284,5 miliona migranata, od čega je oko 255,7 miliona starije od 15 godina, što znači da su radno sposobni.
Broj zaposlenih migranata porastao je na 167,7 miliona u 2022. godini, što je 30 miliona više nego 2013. godine.
Međutim, stopa nezaposlenosti među migrantima iznosi 7,2 posto, što je nešto više od stope nezaposlenosti domaćeg stanovništva, koja je na nivou od 5,2 posto.
Kao glavne razloge za ovu razliku ILO navodi jezičke barijere, nepriznate kvalifikacije i diskriminaciju.
(SEEbiz)