Zabrana pušenja u javnim objektima
Od danas je zvanično zabranjeno pušenje u zatvorenom prostoru.
Na snagu je stupio Pravilnik o uslovima za posebne prostore za pušenje. Donesen je s ciljem provedbe Zakona o kontroli i ograničnoj upotrebi duhana i ostalih duhanskih proizvoda.
“Pravilnik o uslovima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja stupio je na snagu prije šest mjeseci i danas je završen taj period prilagodbe. Od danas inspektori izlaze na teren i kontroliraju kako se primjenjuju rješenja”, rekao je Vedran Marčinko, pomoćnik federalnog ministra zdravstva za pravne poslove i EU integracije
Upravo to je izazvalo lavinu reakcija među građanima. Većina anketiranih podržava ovu odluku.
„ U redu je, i ja sam pušač ali u redu je smjestim se negdje gdje je otvoreno tako da razumijem“
„ Ne pušim i niko mi u kući ne puši tako da podržavam“
„ To je davno trebalo zabraniti“
Jedan “ćejf” manje – kažu građani
Dok jedni pozdravljaju ovu odluku kao veliki korak ka zdravijem društvu, drugi ipak vide negativne strane, kako kroz ograničavanje slobode tako i za rad ugostitelja.
„ Ne podržavam ovaj zakon jer je ovo jedini ćejf koji nam je ostao u sistemu. Smatram da će to uticati na ugostiteljske objekte. Smanjit će se broj ljudi koji će dolaziti i provoditi svoje vrijeme u ugostiteljskim objektima iz razloga što je jedan dio ćejfa ukinut”, kaže za RTV Slon tuzlak Anel.
No, iako skeptični kako će sve funkcionisati, pravila se – čini se- poštuju. Pepeljare u baštama objekata, naljepnice o zabrani pušenja ili oznake da su objekti pušački, slike su koje smo danas zabilježili u Tuzli.
„Ipak, primjena pravilnika ne znači potpunu zabranu pušenja. Vlasnici većih ugostiteljskih objekata moći će u svojim lokalima osigurati prostore za pušenje“
U objekat u kojem je dozvoljeno pušenje neće moći ulaziti maloljetnici a prostorije će morati imati ventilacijski sistem.
“Inspekcije su već na terenu, obavljaju posao u skladu sa ingerencijama. Mi nastavljamo raditi na implementaciji kampanje, podržavanju institucija u smislu provođenja tog zakona. Okupili smo preko sto inspektora svih nivoa nadležnosti, identificirali šta su izazovi na terenu, šta je potrebno dalje raditi kako bi imali maksimalno efikasan zakon u narednim mjesecima”, istakla je Jasmina Čerkić, izvršna direktorica Udruženja PROI
Dozvoljene električne cigarete
Za one koji bez duhana ne mogu, postoji i alternativa. Pravilnik dozvoljava upotrebu električnih cigareta.
Zabrana pušenja važno je pitanje u Europskoj uniji, a primjenom Pravilnika o zabrani pušenja Federacija BiH napravila je prvi korak ka harmonizaciji propisa s EU.
Pravilnik objavljen prije šest mjeseci
Pravilnik o uslovima za posebne prostore za pušenje objavljen je 13. juna u Službenim novinama FBiH, a primjena je počela šest mjeseci nakon objave.
Nakon usvajanja Zakona i donošenja Pravilnika, ugositeljski objekti počeli su pripreme i prilagodbu prostora za poštivanje novih pravila. Za to su imali rok od pola godine.
Uvedena izuzeća u Pravilniku
No, nspektori neće odmah početi sa pisanjem kazni. Naime, oni će do juna 2025. godine obilaziti sve ove objekte i kazne će pisati, na primjer, zaposlenicima bolničkih ustanova koji ne poštuju ova pravila.
Međutim, za one koji spadaju u “izuzeća”, inspektori će pregledati objekte, davati savjete kako da se prilagode te će se im se kazne pisati tek od juna naredne godine ukoliko se protive Pravilniku.
U ova izuzeća spadaju:
- ugostiteljski objekti poput kafića
- ugostiteljski smještajni objekti poput hotela, motela.
aerodromi - prostorije za pušenje u službama i odjelima za zaštitu mentalnog zdravlja
- u ustanovama za psihosocijalnu rehabilitaciju osoba s duševnim smetnjama
- u ustanovama za palijativnu njegu i starijih osoba
- ustanovama namijenjenim za izdržavanje kazni (zatvori)
- kafići, ugostiteljski objekti…
Upozorenja tek u narednih šest mjeseci
“Pravilnik je stupio na snagu i danas je završio period prilagodbe od šest mjeseci. Najbitnija stavka je da nisu predviđene prostorije za pušenje u npr. ministarstvima ili privatnim preduzećima”
Pomoćnik federalnog ministra zdravstva za pravne poslove i EU Integracije Vedran Marčinko istakao je da inspektori od danas izlaze na teren ali da se kazne odnose samo na one koji su u obavezi u potpunosti primijeniti zakon.
“U narednih šest mjeseci inspekcija je u mogućnosti da izda upozorenje i to samo jedno ugostiteljskim objektima koji su u obavezi u potpunosti primijeniti zakon”, rekao je Marčinko.
Izvršna direktorica Udruženja PROI Jasmina Čerkić je pohvalila ugostitelje i poslodavce koji su uskladili svoje poslovanje i primijenili zakon u velikoj mjeri.
Istakla je da je razvijen mehanizam prijave kršenja zakona te da postoji 70 prijava takvog tipa koji prate federalna i kantonalne inspekcije.
Možda će vas zanimati i ovo: