U proteklih godinu dana u BiH ubijeno 13 žena

U proteklih godinu dana, 13 žena u Bosni i Hercegovini izgubilo je život kao žrtve femicida, uključujući i posljednji tragični slučaj koji se dogodio prije samo nekoliko dana. Aktivisti zahtijevaju da femicid bude zakonski prepoznat kao posebno krivično djelo, što bi omogućilo strožije kazne i bolju zaštitu žrtava.

Bosna i Hercegovina se suočava sa alarmantnim porastom femicida i nasilja nad ženama i djevojčicama, što su učesnici današnjih protesta u Mostaru, održanog pod sloganom “Niti jedna više”, ponovo stavili u fokus javnosti. Organizatori i prisutni upozorili su da odgovorne institucije još uvijek nisu poduzele adekvatne korake kako bi zaštitile žene od nasilja i spriječile najgore ishode – brutalna ubistva.

“Insistiramo da se femicid prepozna kao posebno krivično djelo. Naše institucije moraju pooštriti kaznenu politiku i osigurati provođenje mjera zaštite kako bi se spriječilo da žene ponovo postanu žrtve nasilja,” kazala je Ifeta Ćesir Škoro, predsjednica udruženja “Inicijativa građanki i građana Mostara”.

Preko 80% slučajeva nasilja u porodici i intimnim vezama u Bosni i Hercegovini nikada ne bude prijavljeno, uglavnom zbog osjećaja nesigurnosti žena i nepovjerenja u pravosudni sistem. Na protestu je naglašeno da žene ne smiju biti stigmatizirane zbog svojih životnih izbora.

“Žene imaju pravo i da pogriješe u izboru partnera. Često čujemo komentare poput: ‘Sama je tražila’, ali niko nema pravo oduzeti nečiji život. Svi moramo otvoriti oči i usta kako bismo spriječili nasilje nad ženama i djevojčicama,” poručila je Ćesir Škoro.

Sa protesta su upućeni jasni zahtjevi prema institucijama:

Policija, tužilaštvo i sudovi moraju osigurati procjenu rizika u svim slučajevima nasilja nad ženama i pružiti žrtvama svu potrebnu podršku tokom krivičnog postupka.

Povećati dostupnost besplatne pravne pomoći i informisati žrtve o njihovim pravima i dostupnim uslugama.

Femicid se mora zakonski definisati kao posebno krivično djelo.

Djeca kao žrtve porodičnog nasilja trebaju biti prepoznata u zakonima na svim nivoima.

Neophodno je uspostaviti jedinstvenu bazu podataka o nasilju i registar počinitelja nasilja.

Protesti su istovremeno održani u šest gradova Bosne i Hercegovine, ali fokus ostaje na hitnoj potrebi za reakcijom domaćih institucija. Učesnici su apelovali na vlasti, pravosudne organe i zakonodavce da pokažu odlučnost u borbi za sigurnije društvo za žene i djevojčice.

“Naše je da govorimo i da ne šutimo. Samo tako možemo zaustaviti spiralu nasilja,” poručeno je sa protesta u Mostaru.

Ovi protesti su još jednom ukazali na potrebu hitne akcije i zajedničkog djelovanja cijelog društva kako bi se zaustavilo nasilje nad ženama i djevojčicama.

Vezane vijesti

TUZLA