Elektronski potpis u BiH sve češći: Potpisano više od milion dokumenata

Elektronski potpisi sve češći u BiH

Građani Bosne i Hercegovine koji posjeduju kvalifikovani elektronski potpis sada imaju mogućnost da ga aktivno koriste u različitim digitalnim uslugama, čime se značajno unapređuje proces digitalne transformacije u zemlji. Ovaj korak predstavlja ključnu prekretnicu, jer kvalifikovani elektronski potpis postaje nezaobilazan alat za obavljanje raznih administrativnih i poslovnih aktivnosti na internetu.

Zahvaljujući novim integracijama sa IDDEEA-om, građani BiH uskoro će moći da potpisuju ili odbijaju razne dokumente koji su povezani s njihovim identitetom na platformi IDDEEA-e, a usluge će biti dostupne putem različitih banaka i institucija. Kroz ovu inicijativu, BiH se pozicionira kao lider u regionu kada je riječ o uvođenju digitalnih rješenja u svakodnevni život.

Dalje unapređenje digitalnih usluga

“Kvalifikovani elektronski potpis je živ, koristi se i prisutan je u Bosni i Hercegovini. To dokazuje podatak da je u posljednjih godinu dana sa njim potpisano više od milion dokumenata, te da Uprava za neizravno oporezivanje svakim danom zaprima sve više dokumenata sa digitalnim potpisom”, kazao je Almir Badnjević, direktor IDDEEA.

Podsjetimo, od februara ove godine, kvalifikovani elektronski potpis postao je dostupan svim građanima Bosne i Hercegovine, besplatno, kroz registracijske kancelarije IDDEEA-e koje se nalaze u Banjoj Luci, Sarajevu, Mostaru, Bihaću i Bijeljini. Građani mogu koristiti ovaj potpis za sigurno potpisivanje dokumenata i obavljanje različitih transakcija na internetu. U protekloj godini već je potpisano više od milion dokumenata koristeći kvalifikovani elektronski potpis, što ukazuje na rastuću upotrebu i povjerenje u digitalnu transformaciju.

Jedan od novih servisa koji je postao operativan prošle sedmice je omogućavanje građanima da putem interneta podnose zahtjev za odobrenje kredita, bez potrebe za fizičkim dolaskom u UniCredit banku. Ovaj proces omogućava bržu i sigurniju realizaciju kredita, dok kvalifikovani elektronski potpis garantuje sigurnost i pravnu validnost transakcija.

“Jedan od ključnih ciljeva je proširenje dostupnosti kvalifikovanog elektronskog potpisa na što više lokacija, ne samo kroz kancelarije IDDEEA-e, već i kroz druge partnerske institucije, poput banaka. Planira se da građani mogu dobiti kvalifikovani elektronski potpis i na šalterima banaka, čime se dodatno olakšava pristup ovim uslugama”, dodao je Badnjević.

Planovi za digitalni novčanik i dodatne e-usluge

U narednim godinama, BiH se priprema za uvođenje novih digitalnih servisa, među kojima se izdvaja plan za uspostavu digitalnog novčanika. Ovaj novčanik, koji će biti besplatan i u skladu s EU standardima, omogućit će građanima pristup različitim digitalnim identitetima i dokumentima, uključujući e-potpis, e-zdravstvenu karticu i e-vozačku dozvolu. Očekuje se da će digitalni novčanik biti dostupan do 2026. godine, čime će se značajno unaprijediti efikasnost i sigurnost digitalnih transakcija u zemlji.

Iako implementacija ovih novih tehnologija donosi određene izazove, BiH je na dobrom putu da do 2026. godine uspostavi modernu, digitalnu javnu upravu u skladu sa standardima Europske unije. Uz podršku domaćih institucija i međunarodne zajednice, očekuje se da će digitalna transformacija postati ključni faktor u unapređenju javnih usluga i ekonomije zemlje.

Vezane vijesti

TUZLA