U FBiH 26 zaraženih HIV-om

HIV zabiilježen kod 26 osoba u FBIH, registrovana i jedna žrtva.

U 2024. godini u Federaciji BiH registrovano je 26 novootkrivenih slučajeva HIV infekcije, među kojima osam oboljelih od AIDS-a.

“Ovo je zabrinjavajuće, i zato je važno testirati se i na vrijeme otkriti bolest. U FBiH je od 1994. godine dijagnostikovano preko 360 osoba. Danas imamo dostupnu kvalitetnu terapiju i naši pacijenti mogu biti sigurni da će imati sve što im je potrebno. Zaraza se najlakše širi u momentima kada vladaju tabui, kada nema dovoljno informacija ili kada informacije dolaze iz komercijalnih izvora koji plasiraju svoj sadržaj” istakao je direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Siniša Skočibušić.

“U FBiH je ove godine identifikovano 26 novih slučajeva, a pacijenti su uključeni u liječenje. Nažalost, jedna osoba je preminula zbog komplikacija. Ova akcija je prilika da podignemo svijest javnosti, ponudimo besplatno i sigurno testiranje svima koji to žele, te osiguramo tačne i pouzdane informacije u medijima i direktno među ljudima” – naveo je Skočibušić.

Vlatka Martinović, direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, istakla je kako je broj oboljelih od HIV-a trenutno u porastu, te da se liječi oko 194 pacijenta.

“Svjedoci smo da broj oboljelih od HIV-a raste u protekle tri godine. Trenutno se liječi 194 pacijenta, a za njihovo liječenje i testiranje godišnje se troši oko 2 miliona KM. Zbog toga je važno da svi zajedno radimo na prevenciji, pružimo podršku oboljelima i shvatimo da je HIV moguće spriječiti ako djelujemo zajednički” – naglasila je Martinović.

Infekcija virusom humane imunodeficijencije (HIV) i dalje predstavlja veliki globalni javnozdravstveni problem koji je do danas odnio oko 42,3 miliona života.

Većina ljudi se zarazi HIV-om prilikom nezaštićenih seksualnih odnosa ili dijeljenjem igala, šprica ili drugog pribora za ubrizgavanje droga. HIV se prenosi samo određenim tjelesnim tečnostima zaraženih osoba, poput krvi, sperme, vaginalnog iscjetka i majčinog mlijeka, koje moraju doći u kontakt sa sluznicom, oštećenim tkivom ili biti direktno ubrizgane u krvotok (iz igle ili šprice) da bi došlo do infekcije. Faktori poput količine virusa kod osobe, prisustva drugih spolno prenosivih infekcija i konzumacije alkohola ili droga mogu povećati rizik od prenošenja HIV-a.

Vezane vijesti

TUZLA