Skromnija praznična trpeza u BiH zbog rasta cijena: Kako će izgledati praznici ove zime?

Praznična trpeza iz zime u zimu sve manja i manja…

Ove zime, građani Bosne i Hercegovine dočekuju praznike s jednim zajedničkim izazovom – rastućim cijenama osnovnih životnih namirnica. Praznici, koji su tradicionalno vrijeme radosti, okupljanja i bogatih trpeza, za mnoge će ove godine izgledati znatno skromnije.

Poskupljenja hrane pogađaju sve

Cijene osnovnih prehrambenih proizvoda, poput brašna, ulja, mesa, povrća i mliječnih proizvoda, značajno su porasle tokom godine. Prema dostupnim podacima, cijene su u prosjeku više za 15-20% u odnosu na prošlu godinu, dok su pojedine namirnice, poput mesa, zabilježile i drastičniji rast. Za mnoge porodice, praznična kupovina postala je ozbiljan udar na kućni budžet.

“Prošle godine smo za praznike imali pečenje i razne kolače. Ove godine ćemo morati smanjiti očekivanja. Čak i osnovne namirnice sada su luksuz,” kaže Aida iz Sarajeva, majka troje djece.

Koliko košta život?

Prosječna potrošačka korpa u BiH za četveročlanu porodicu sada iznosi više od 2.500 KM, dok je prosječna plata oko 1.150 KM. Više od polovine stanovništva zarađuje manje od ovog prosjeka, što znači da je većina građana primorana praviti ozbiljne kompromise u svakodnevnim troškovima.

S obzirom na to, skromne praznične trpeze postaju realnost za mnoge porodice. Tradicionalna jela poput sarme, pečenja ili baklave zamijenit će jeftinije opcije, dok će priprema većih količina hrane biti svedena na minimum.

Tradicija na udaru ekonomskih problema

Praznici u BiH su sinonim za zajedništvo i tradiciju. Okupljanje porodice uz bogatu trpezu nije samo navika, već i simbol praznične topline. No, ove godine mnoge porodice su primorane pojednostaviti svoje menije.

“Obično pravim nekoliko vrsta kolača za Novu godinu, ali ove godine ću pripremiti samo najosnovnije. Cijene oraha, šećera i margarina su nevjerovatno skočile,” kaže Senija iz Zenice.

Kreativnost u kuhinji kao rješenje

Kako bi nadoknadili nedostatak budžeta, građani se okreću kreativnosti u pripremi jela. Povrće, jednostavna tijesta i manje količine mesa zamjenjuju tradicionalna praznična pečenja. Na pijacama se traže povoljnije cijene sezonskih proizvoda, a neki se odlučuju na jednostavnija, ali podjednako ukusna jela.

“Pravit ćemo sarme s povrćem umjesto s mesom. Djeci je najvažnije da osjete praznični duh, a ne šta tačno jedemo,” dodaje Alen iz Tuzle.

Humanitarne akcije u pomoći najugroženijima

Nevladine organizacije i humanitarne inicijative pokušavaju ublažiti situaciju organizovanjem prikupljanja hrane za najugroženije porodice. Iako je pomoć dobrodošla, potrebe su ogromne, a donacija je sve manje.

“Svake godine prikupljamo osnovne namirnice kako bismo omogućili dostojanstvene praznike porodicama u potrebi. Nažalost, ove godine je broj onih kojima je potrebna pomoć još veći,” ističe Elma iz jedne humanitarne organizacije u Mostaru.

Može li solidarnost spasiti praznike?

Uprkos izazovima, građani BiH se trude zadržati praznični duh. Solidarnost i zajedništvo postaju ključni elementi prazničnih dana, pa mnoge porodice biraju jednostavnost i dijeljenje onoga što imaju.

“Praznici nisu samo u hrani. Najvažnije je da smo zajedno i da se pomažemo. Ove godine smo odlučili donirati dio naših namirnica onima kojima je potrebnije,” poručuje Hanka iz Bihaća.

Pogled unaprijed

I dok praznični period donosi privremeno olakšanje u vidu druženja i topline doma, ekonomski izazovi ostaju prisutni. Rast cijena, niske plate i visoka nezaposlenost jasno ukazuju na potrebu za dugoročnim rješenjima. Građani poručuju da je neophodno više konkretnih mjera kako bi se stabilizovala ekonomska situacija i olakšao svakodnevni život.

Vezane vijesti

TUZLA