Novo prebivalište: Smijernice za prijavu
U Tuzlanskom kantonu, kao i u ostatku Bosne i Hercegovine prijava boravka zahtijeva pridržavanje određenih administrativnih procedura i podnošenje odgovarajuće dokumentacije.
Ukoliko imate nedoumice i ne znate šta vam je od dokumenata potrebno za ove radnje, portal RTV Slon donosi detaljan pregled dokumenata koje će vam tražiti za pomenute radnje.
Promjena prebivališta
Ako želite prebaciti svoje prebivalište iz jednog kantona ili entiteta u drugi, važno je da se upoznate sa potrebnom dokumentacijom i procedurom koju morate proći.
Prebivalište je obaveza svakog građanina da prijavi svoje novo boravište nadležnim organima, a ovaj postupak mora biti završen u roku od 15 dana od dana kada se nastanite na novoj adresi.
Postupak prijave prebivališta u novom kantonu ili entitetu:
Kada se preselite u drugi kanton ili entitet, obavezni ste da prijavite svoje novo prebivalište nadležnim organima.
Prijava prebivališta mora biti izvršena u roku od 15 dana od dana kada ste se uselili na novu adresu. Ovaj rok počinje teći od trenutka kada ste fizički nastanili novu adresu, bez obzira na to da li ste prethodno obavestili prethodne vlasti o preseljenju.
Za prijavu prebivališta, boravišta i adresu stana potrebno je dostaviti:
- Zahtjev za prijavu prebivališta/boravišta i promjenu adrese stana (obrazac PBA-1 koji se dobiva na šalteru nadležne organizacione jedinice gdje se vrši prijavljivanje)
- Dokaz o identitetu, kojim se mogu potvrditi podaci iz zahtjeva (lična karta, izvod iz matične knjige rođenih, uvjerenje o državljanstvu)
Dokazi za prijavu prebivališta
Kao valjan osnov za prebivalište na adresi na kojoj se prijavljuju, smatra se jedan od sljedećih dokaza:
a) dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stana, kuće ili drugog objekta za stanovanje,
b) ovjeren ugovor o zakupu ili ovjeren ugovor o podstanarskom odnosu uz ovjeren dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stanodavca,
c) potvrda da se pred nadležnim organom vodi spor o vlasništvu, odnosno da je pokrenut postupak legalizacije ili uknjižavanja objekta, stana ili kuće na adresi na kojoj se prijavljuje prebivalšte,
d) kao valjan dokaz smatraće se i ovjerena izjava stanodavca da daje pristanak da određeno lice bude prijavljeno na njegovoj adresi,
e) bračni ili vanbračni partner ili srodnici, moći će da prijave prebivalište na adresi, samo uz prilaganje dokaza o bračnom ili vanbračnom stanju.
Državljanin nije dužan da se lično odjavi u prethodnom mjestu prebivališta ili boravišta. Odjavu će izvršiti službena osoba u prethodnom mjestu prebivališta ili boravišta.
Za prijavljivanje i odjavljivanje prebivališta i boravišta, kao i promjene adrese stanovanja, ne plaća se taksa.
Prijava prebivališta u novom kantonu ili entitetu je obaveza koju treba izvršiti što je prije moguće nakon preseljenja.
Preporučujemo da se unaprijed informišete o svim potrebnim dokumentima i procedurama, kako biste cijeli proces obavili bez komplikacija.
Poznato koliko je do sada poslodavaca u FBiH isplatilo neoporezivu pomoć radnicima
Ko ima pravo na dječiji doplatak u FBiH?