Građani u FBiH nedjeljom novac ostavljaju u RS-u, hoće li tome doći kraj?

Današnja nedjeja ujedno je treća po redu neradna u Federaciji Bosne i Hercegovine za trgovce.

Sindikat radnika u trgovini zadovoljan je usvajanjem Zakona o unutrašnjoj trgovini, baš kao i Udruženje poslodavaca FBiH, iz kojeg navode da se radi na usvajanju još zakona koji će dodatno regulisati djelatnost trgovine.

Prema Zakonu koji je stupio na snagu, trgovine u Federaciji BiH neće moći raditi nedjeljom, osim u određenim izuzetnim situacijama. Ovaj zakon ima za cilj poboljšanje radnih uslova za zaposlene u maloprodaji, omogućujući im barem jedan dan u sedmici za odmor s porodicom.

Međutim, dok su radnici u FBiH dobili slobodnu nedjelju, radna realnost u Republici Srpskoj ostaje nepromijenjena – marketi i prodavnice rade punim kapacitetom.

Uvođenje neradne nedjelje u Federaciji Bosne i Hercegovine dovelo je do toga da se puni budžet RS-a.

Tako već građani Sarajeva kupuju u dijelu koji zovemo Lukavica u kojem radi nekoliko velikih supermarketa.

Ovo nije izoliran slučaj samo u Sarajevu; slične gužve bilježe se i u drugim mjestima uz entitetsku granicu, gdje građani Federacije masovno obavljaju kupovinu.

No, postavlja se pitanje hoće li doći do preokreta s obzirom na to da trgovci u RS-u traže neradnu nedjelju jer žele kako kažu iz Sindikat trgovine, turizma, ugostiteljstva i uslužnih djelatnosti RS-a žele da se izjednače sa EU.

“Ova inicijativa je do sada realizovana djelomično, u smislu da je počela s Višegradom pa završno s Kotor Varoši i Sokocem, to su opštine koje su donijele odluku da nedjelja bude neradna uz još nekoliko njih. Pojedine su donijele odluku da se radi samo prva smjena i da to radno vrijeme bude do 12 ili 14 sati”, pojasnio je Savanović za Klix.

Grad u FBiH protiv uvođenja neradne nedjelje

Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH dopustio je i izuzeće koje može uputiti lokalni nivo (općine i gradovi) uz odobrenje Vlade FBiH kako bi trgovine, ipak, radile drugog dana vikenda.

Upravo je takva odluka prije nekoliko dana usvojena od Gradskog vijeća Orašja, a kao razlog su naveli “specifičan geografski položaj”.

Gradonačelnik Marijan Oršolić istaknuo je kako bi ovakav zakon nanio veliku štetu lokalnoj ekonomiji.

“Ovakav zakon oštetio bi grad za ogromnu količinu novca. Ljudi bi u tom slučaju zaobilazili Orašje i odlazili u susjedne zone poput Arizone, RS-a, Brčkog ili Pelagićeva, gdje trgovine rade, i tamo trošili svoj novac,” rekao je Oršolić.

Slične zabrinutosti iznio je i predsjednik Gradskog vijeća Stanko Vincetić, napominjući kako je nepravedno da se zabrana rada nedjeljom odnosi samo na trgovine u Federaciji BiH.

Zakon o neradnoj nedjelji je izazvao različita mišljenja jer je, nakon stupanja na snagu, izazvao da su neki poslodavci produžili radno vrijeme tokom radnih dana.

Podsjećamo, od početka primjene Zakona inspektori tržišne inspekcije obavljaju kontrolu poštovanja zabrane rada nedjeljom te bilježe prekršaje i izriču prekršajne naloge i kazne.

 

Vezane vijesti

TUZLA