Kasim Trnka izabran za predsjednika VKBI

Kasim Trnka jednoglasno izabran za predsjednika VKBI

Redovna Skupština Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektulaca (VKBI) jednoglasno je izabrala emeritusa prof. dr. Kasima Trnku za predsjednika Vijeća, na mandatni period 2024-2029. godine. Na prijedlog predsjednika, Skupština je za zamjenika predsjednika Vijeća izabrala dr.sc. Seadada Bešliju iz Sarajeva.

U okviru svojih nadležnosti, Skupština VKBI donijela je odluku o uspostavi automnog tijela Ureda – Matično društvo bošnjačkih vijeća. Odluka je donesena u skladu sa Sporazumom kojeg su potpisali Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji, Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori, Koordinacija županijskih bošnjačkih vijeća i Vijeće Grada Zagreba u Hrvatskoj, Bošnjačko nacionalno vijeće Sjeverne Makedonije, Kulturni bošnjački savez Slovenije i Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca Bosne i Hercegovine.

Ovo je prvi put u modernoj povijesti BiH da su se bošnjačka vijeća i organizacije sa prostora bivše Jugoslavije institucionalo povezala u okviru promocije, unaprjeđenja i prezentacije temeljnih elemenata identiteta bošnjačkog naroda – u oblastima simbola Bošnjaka, bosanskog jezika i književnosti, historije, geografije, muzičke, likovne i druge umjetnosti, kulturnog i prirodnog naslijeđa te potrebe za djelovanjem u cilju definisanja sadržaja udžbenika iz grupe predmeta na bosanskom jeziku u osnovnim i srednjim školama – navodi se u saopćenju iz VKBI-a.

navodi se da je matično društvo bošnjačkih vijeća otvoreno je za sve druge bošnjačke organizacije, u cilju njihovog priključivanja i uključivanja radi zajedničkog rada i djelovanja.

Dosadašnji pokušaji takvog uvezivanja nisu uspjeli zbog činjenice da su tzv. krovna ili temeljna bošnjačka društva uspostavljana od pojedinaca, a ne pravnih lica, odnosno već postojećih relevantnih bošnjačkih vijeća i organizacija. S druge strane, sva bošnjačka društva i organizacije iz Bosne i Hercegovine a koja se smatraju temeljnim ili krovnim, takav status nemaju još od uspostave bošnjačkih vijeća u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, jer su ova tijela uspostavljena na temelju zakona i ustava ovih država i imaju javna ovlaštenja u nekoliko oblasti te predstavljaju Bošnjake u pogledu identitetskih pitanja pred državnim institucijama – navode dalje iz VKBI-a.

Na ovaj način stvorene pretpostavke da već od 2025. godine svi nivoi vlasti iz Bosne i Hercegovine, na transparentan i zakonit način mogu podržavati programe i projekte vezane za identitetska pitanja Bošnjaka u Bosni i Hercegovini i svim državama regiona gdje su uspostavljena bošnjačka nacionalna vijeća’.

– Svakako, na ovaj način stvorene su i pretpostavke da nadležna ministarstva Bosne i Hercegovine mogu parafirati međudržavne sporazume sa adekvatnim ministarstvima u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Sloveniji u cilju podrške ostvarivanja temeljnih identitetskih pitanja Bošnjaka u tim državama. Za predsjednika Matičnog društva bošnjačkih vijeća imenovan je Suljo Mustafić – naglašava se.

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, savjetnik člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, Mehmed Pargan i zamjenik reisu-u-leme u Bosni i Hercegovini Enes ef. Ljevaković pozdravili su i snažno podržali institucionalno povezivanje bošnjačkog naroda regiona u oblasti ostvarivanja i unaprjeđenja identitetskih pitanja, ističući važnost da će se djelovanjem Matičnog društva bošnjačkih vijeća poštivati međunarodno-pravni subjektivitet i suverenitet svih država u kojima žive Bošnjaci.

Skupština VKBI obavila je raspravu o temi ‘Pozicija Bošnjaka na Balkanu i Evropi u aktuelnom geo-političkom procesu’ a uvodničari su bili prof.dr. Kasim Trnka, prof.dr. Amir Karić, dr.sc. Hilmo Neimarlija, mr.sc. Emir Zlatar, akademik prof. dr. Enes Karić. U diskusiju se potom uključio veliki broj članova VKBI, iz reda akademske zajednice iz Bosne i Hercegovine.

Skupština je donijela zaključak da će Upravni odbor definirati strateški dokument – Manifest, kojim će se definisati najznačajnije odrednice o položaju i statusu Bošnjaka kao starosjedilačkog autohtonog evropskog naroda na Balkanu i države Bosne i Hercegovine kao historijske postojbine dobrih Bošnjana, Bošnjaka, u kontekstu složenih geo-politički i geostrateških izazova.

Posebno je akcentirano strateško opredjeljenje u kontekstu evropskih i evroatlanskih integracija, gdje Bosna i Hercegovina nužno pripada, pa tako i Bošnjaci kao njen najbrojniji narod. Strateški dokument će se, po svojoj izradi, javno prezentirati i uputiti svim političkim strankama bosanskohercegovačke i bošnjačke provenijencije, akademskoj zajednici i društvenim aktivistima organizacija civilnog društva.

RTV Slon/FENA

Vezane vijesti

TUZLA