Predsjednik UDiTB FBiH Tomislav Žuljević kazao je kako je, prema njihovim informacijama, ove godine na području FBiH izvršena transplantacija 27 organa.
To je, dodao je, ogroman napredak, jer “prije dvije godine urađeno osam ili 10, a prošle godine 16 transplantacija”.
“Sigurno je da je svijest kod ljudi porasla. Međutim, to je živa stvar i o tome se treba pričati svaki dan, jer čim malo padne pozornost medija i građana, naravno da imamo problem pa zbog toga i radimo tribine”, kazao je Žuljević, koji je istakao kako je važno da mediji prenesu poruke do građana.
Transplantacijska medicina, podvukao je, jedina grana medicine koja je zavisna od građana, koji mogu biti i potencionarni donori, ali i primatelji organa. Veća je vjerovatnoća, kaže, da ćemo biti primatelji organa.
“To nas direktno veže za Eurotransplant, koji je najveća nevladina organizacija za razmjenu organa. Kada nemate šta da razmijenite, onda, jednostavno, niste ni kandidat za Eurotransplant. Na stranu svi ostali problem”, kazao je Žuljević.
Zakonske regulative te nedostatak ministarstva zdrvastva na razini države, dodaje, mogu se prevazići preko Ministarstva za civilne poslove BiH, koje je već pokrenulo procedure i dobilo Mapu puta za ulazak u Eurotransplant.
Prema sadašnjim podacima, kazao je, oko 180 čeka transplantaciju bubrega, oko 40 koji čekaju na transplantaciju jetre, 25 na transplantaciju srca…
“Naravno, ima određeni broj koji čeka i na transplantaciju rožnice. Hvala Bogu da smo ove godine uradili i prvu transplantaciju srca u BiH, što je jako važno za BiH. Imamo problem kada je u pitanju transplantacija jetre – tu smo malo stali i na tome moramo raditi. Ove smo godine imali transplantaciju bubrega i od živih i od preminulih osoba”, kazao je Žuljević.