Dizdar: Uvođenjem modela elektronske uprave možemo pokazati da smo istinski servis građana

Vlada Sjedinjenih Američkih Država (SAD), u saradnji s Federalnim ministarstvom pravde, organizirala je u srijedu u Sarajevu konferenciju “Digitalna transformacija u Federaciji BiH: uspješni primjeri za bolju javnu upravu”, u okviru projekta E-uprave Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

Događaj je naglasio predanost Vlade SAD-a partnerstvu s Federacijom BiH kako bi modernizirali javnu upravu i poboljšali njenu efikasnost, transparentnost i odgovornost.

Na konferenciji su predstavljena digitalna rješenja i skorašnje zakonodavne reforme u FBiH koje unapređuju pružanje javnih usluga građanima.

Vlada SAD-a, putem USAID-a, podržava Bosnu i Hercegovinu u stvaranju savremene e-uprave, koja prati međunarodne standarde.

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar naglašava da je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine svjesna da je uvođenje modela elektronske uprave jedan od najboljih načina na koji jedna uprava može pokazati da je istinski servis građana.

– Model elektronske uprave je zapravo sistem koji dvosmjerno osigurava potpunu transparentnost, efikasnost i jednak pristup po administrativnim pravima svih učesnika sistema. S jedne strane, javna uprava pokazuje svoju transparentnost, spremnost da je svim građanima jednako na usluzi i da ta usluga bude mjerljiva, a s druge strane, kao što je slučaj sa našim zakonom o fiskalnoj reformi, zapravo onemogućuje zloupotrebe sistema. I s druge strane, od strane korisnika, onemogućuju se zloupotrebe što se tiče uplate poreza i doprinosa i povećava se zapravo fiskalna i finansijska stabilnost Federacije – objasnio je ministar.

Navodi da je Vlada FBiH u saradnji sa Ambasadom Sjedinjenih Američkih Država i USAID-om već poduzela niz koraka na ovom planu.

–  To je plan koji, što se tiče Vlade, provodi Federalno ministarstvo pravde, ali evo, čitava Vlada kroz fiskalne zakone se zaista pokušava postaviti na način da elektronska uprava bude jedan od prioriteta i da građanima konačno olakšamo procedure, što je jedna od, zapravo, osnova demokratije – kazao je Dizdar.

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Michael J. Murphy naglašava da se na ovom događaju odaje priznanje napretku koji je postignut u digitalizaciji javnog sektora Bosne i Hecegovine, naročito u Federaciji Bosne i Hecegovine, te kako bi ohrabrili i postakli napredak čiji je potencijal da istinski transformiše ovu zemlju.

–  Dani kada se u dugim redovima čekalo sa gomilom papira, trebalo bi uskoro da budu iza nas. U digitalnom dobu građani i kompanije zahtijevaju moderne, efikasne i odgovorne javne usluge i javne servise.  U vrijeme kada su transparentnost i odgovorno upravljanje ključni za sticanje povjerenja javnosti, digitalna transformacija ima presudnu ulogu u pružanju kvalitetnijih javnih usluga i unapređenju poslovnog okruženja – izjavio je Murphy.

Dodao je da kroz program aktivnosti elektronske javne uprave ili upravljanja koje vodi USAID, SAD nastoji uvesti digitalna sredstva, digitalne instrumente i pobojšati efikasnost, transparentnost i odgovornost, te na taj način također zaštititi novac poreskih obveznika i boriti se protiv korupcije.

–  Ove reforme nisu samo tu da bi poboljšale usluge koje se daju građanima i kompanijama, nego i da bi se modernizirali procesi u vlasti, koji trebaju postati  efikasniji i odgovorniji. Sjedinjene Američke Države zato pozivaju sve institucije u BiH na svim nivoima vlasti da idu ovim putem i da prihvate digitalno doba – zaključio je ambasador.

Kroz USAID-ov projekt E-uprave, Federacija BiH ostvaruje značajan napredak u području rada federalnih inspekcija, javnih nabavki i izdavanja građevinskih dozvola, zahvaljujući razvoju naprednih digitalnih rješenja. U saradnji s Federalnim ministarstvom pravde, provedene su ključne zakonodavne reforme koje stvaraju temelj za daljnji digitalni razvoj kako bi javne usluge postale dostupnije i efikasnije za građane i privrednike.

Vezane vijesti

TUZLA