Poljoprivrednici u TK će ovu godinu pamtiti kao najlošiju ikada, a razlog tome su nepovoljni klimatski uslovi, promjene tržišta ali i odlazak radnika. Sve to uzrokovalo je slabiju prodaju i poslovanje u deficitu za većinu farmera.
Visoke temperature, suša, manjak padavina, problemi u izvozu robe i nedostatak radnika. Sve su to problemi koji su ove godine zadesili Fahrudina, koji se bavi proizvodnjom kornišona. Ističe da je do sada godišnje izvozio nekoliko hiljada tona kornišona i prerađevina od krastavca na Evropsko tržište, a da je ove godine morao uvoziti od drugih proizvođača kako bi sačuvao pogon za pravljenje zimnice.
„Ovo je jedna od najtežih godina, a dugo radimo ovaj posao, oko 25 godina. Nije bila teža godina od ove. U jednom periodu smo imali iznimno visoke temperature a u jednom periodu se pojavio problem nedostatka vode, što nam je dodatno otežalo situaciju, pa smo u ovoj godini u odnosu na dosadašnju proizvodnju imali podbačaj od oko 50 posto“ ističe Fahrudin Delibajrić; predsjednik Udruženja proizvođača krastavca kornišona TK-a.
Jedan od glavnih problema sa kojim se suočavaju poljoprivrednici je manjak, odnosno nedovoljna podrška federalne i kantonalne vlade. Ističu da su nekada dominirali Evropskim tržištem, u periodu kada su izvozili na hiljade tona poljoprivrednih proizvoda ali da to više nije slučaj. Očekuju pomoć resornih ministarstava kako bi prebrodili ovu lošu sezonu i pripremili se za narednu. Osim toga, manjak radne snage kontinuirani je problem kojeg niti poljoprivrednici ali ni vlast ne znaju riješiti, a sve to utiče na kvalitetu finalnog proizvoda.
„Te novčane podrške koje smo imali od strane kantona i federacije, nisu više od pomoći poljoprivrednicima jer došlo je do poremećaja na tržištu radne snage. Jako je teško angažovati radnu snagu, cijena se kreće dnevna i preko 100 maraka. Naši poljoprivrednici teško održavaju tu konkurentnost na tržištu a posebno kada je u pitanju postizanje kvalitete tih proizvoda.“ dodaje Suad Selimović; sekretar saveza Udruženja za poljoprivredu TK.
Članovi Udruženja poljoprivrednika TK i ove godine sastali su se kako bi razgovarali o sezoni iza njih i pripremili plan podsticaja za narednu godinu. Narednog mjeseca planiraju održati forum koji će okupiti veliki broj poljoprivrednika iz cijele BiH.
„Mi se pripremamo da početkom decembra napravimo jedan forum o poljoprivredi gdje bi na tom forumu iznijeli kompletnu situaciju vezanu za poljoprivredu pogotovo za klimatske promjene, kako dalje nastaviti i šta dalje raditi da bi jednostavno održali poljoprivrednu proizvodnju u BiH“ kaže Senad Hećimović predsjednik saveza Udruženja za poljoprivredu TK.
Poljoprivreda i stočarstvo predstavljaju značajne sektore u ekonomiji Tuzlanskog kantona. Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, u 2021. godini zabilježen je porast proizvodnje i izvoza poljoprivrednih proizvoda za 10% u odnosu na 2019. godinu, ali danas, ta brojka je u padu, pa se iz godine u godinu bilježi sve manji broj poljoprivrednika i stočara.