15.5 C
Tuzla
22.11.2024.

Zašto nam je seksualnost tabu tema?

Iz kojih izvora se mladi informišu o seksualnosti, imaju li zablude o seksualnom zdravlju, prepoznaju li šta je rizično seksualno ponašanje, šta je seksualno uznemiravnje, zašto nam je seksualnost tabu tema pitanja su koja bi sebi trebali postaviti roditelji ali i društvo u cjelini.

Jeste li znali da prvi seksualni odnos mladi u BiH, u prosjeku, imaju sa 18.5 godina? Njih 41% je „izgubilo nevinost” do 17. godine, 70% do 19. godine, a 91% do 22 godine. Muškarci u prosjeku godinu dana ranije stupaju u seksualne odnose, između ostalog rezultati su nedavno objavljenog istraživanja „Seksualnost mladih u BiH“.

Jeste li znali da se mladi u Bosni i Hercegovini o seksualnosti najčešće informišu putem interneta, prijatelji i vršnjaci su drugi najčešći izvor informacija, dok je uloga škole i nastavnika u informisanju o seksualnom zdravlju relativno niska?

Iako je razgovor o seksualnosti ključan za normalan psihološki i emocionalni razvoj mladih, društvene norme i stigme često sputavaju otvoreni dijalog.

Upravo zbog toga u novoj epizodi podcasta Taboo Show, sa Srđanom Puhalom, psihologom, autorom istraživanja “Seksualnost mladih u BiH”, otvaramo dijalog s ciljem demistifikacije sekusalnosti i rušenja tabua.

Novu epizodu podcasta „Taboo Show“ gledajte večeras u 20:00 sati u programu TV Slon i na našem YouTube kanalu.

Ukoliko ste propustili naše prošlosedmično izdanje u kojem smo govorili o potrebama i društvenoj poziciji mladih u BiH, snimak epizode dostupan je u produžetku teksta.

Drugu sezonu podcasta „Taboo Show“ realizujemo u sklopu WB Media for change projekta.
Prijatelji projekta su: „dm BiH – dm-drogerie markt“, „NLB Banka“ i frizerski saloni „Dalma – D & D“.
„Taboo Show“ je podcast o temama o kojima se rijetko javno govori ili često šuti.

Vezane vijesti

TUZLA