Večeras Noć vještica
Širom svijeta večeras se obilježava Noć vještica ili Halloween. Za ovaj praznik vežu se zabave pod maskama, strašne priče i rezbarenje bundeva.
Noć vještica se tradicionalno obilježava 31. oktobra, noć uoči Svih svetih.
Iako ga mnogi nazivaju američkim praznikom, Noć vještica (Halloween) je izuzetno popularan i u ostatku svijeta.
Noć uoči Svih svetih (1. novembar) se širom svijeta obilježava Noć vještica.
Iako je slavlje prvobitno uključivalo maskiranje u vještice, vampire, duhove, zombije, gobline – danas je u noći 31. oktobra na ulicama širom svijeta moguće vidjeti i druge kreativne kostime.
Ključni momenti za Noć vještica su maskiranje, skupljanje slatkiša od vrata do vrata i dubljenje bundeva.
Kako je nastala svetkovina?
Svetkovina je nastala tako što su plemena rezbarenjem bundeva istjerivali loše vrijeme kako bi im žetva uspjela, a danas se slavi, većinom kao zabavni festival koji uključuje maskiranje u mitološke likove poput vještica, vampira, duhova, zombija, goblina i ukrašavanje kuća i okućnica bundevama, paukovim mrežama, kosturima, gledanje horor filmova, sve u svrhu zastrašivanja, jer se u davnim vremenima strašenjem tjerala smrt uoči Dana svih svetih.
Praznik je nastao još u periodu prije Krista, kada su Kelti početkom novembra obilježavali početak nove godine.
Vjerovali su da svakog 31. oktobra, pred kraj ljeta i početak zime, duše pokojnika prelaze na drugi svijet, pa su stoga uoči nove godine palili vatru kako bi im pomogli da lakše pronađu put te su ispred kuća iznosili darove obliku hrane i pića.
Rezanje bundeve tek od 16. stoljeća
Dubljenje bundeva je postalo popularno tek u 16. stoljeću, a veže se za irsku legendu o kovaču Jacku.
Naime, Irac je bio poznat po domišljatosti i škrtosti, pa je jednom prilikom vragu ponudio dušu u zamjenu za piće. Vrag se pretvorio u novčić kako bi platio piće, a Jack ga je stavio u džep u kojem je bio križ – zbog kojeg se vrag više nije mogao vratiti u stari oblik.
Jack je zatim sklopio dogovor s vragom – pustit će ga na slobodu ukoliko narednih deset godina ne bude tražio njegovu dušu.
Deceniju kasnije je ponovo prevario vraga tako što ga je zamolio da mu doda jabuku sa stabla, ali je na kori nacrtao križ kako ga vrag ne bi mogao dohvatiti.
Noć vještica i u BiH
Noć vještica se redovno obilježava i u Bosni i Hercegovini i ostatku regiona, te se čini da je iz godine u godinu sve popularniji praznik.
Građani ga obilježavaju organiziranjem posebnih tematskih zabava i oblačenjem kreativnih kostima.
Noć vještica je ujedno i datum kojem se raduju trgovci koji zadovoljno trljaju ruke jer prodaju veliki broj maski i kostima, ali i ostale rekvizite potrebne za moderan način obilježavanja dinamičnog praznika.
Noć vještica je nekada bila odlična prilika da se pronađe ljubav svog života.
U nekim mjestima, ljudi su slavili Hallowen igranjem romantičnih igara za pričanje „Noć vještica: Od poganskog rituala do zabavne noći“. Kada je praznik prešao u Ameriku, mladi su nastavili tradiciju.