10.5 C
Tuzla
22.11.2024.

Djeca sa poteškoćama u razvoju kroz sevdah i muzikoterapiju izražavaju svoje emocije

Djeca sa poteškoćama u razvoju kroz melodiju, ritmove i zvukove uče da se izražavaju na načine koji su za njih prirodni i opuštajući. Sevdalinka kao tradicionalna muzika Balkana, posebno se ističe kao oblik koji može biti koristan u ovom kontekstu. To su prepoznali i čuvari ove tradicionalne muzike te su u okviru Mjeseca sevdaha koji će u Tuzli biti održan do 15. novembra realizovali interaktivnu radionicu ”Sevdalinka kao vrsta muzikoterapije”.

radionica
Foto: RTV Slon/Sevdalinka kao muzikoterapija

Djeca sa poteškoćama u razvoju često se suočavaju sa izazovima u verbalnoj komunikaciji i socijalizaciji. Međutim, muzika im pruža jedinstven način da izraze svoje osjećaje.

Udruženje muzičkih umjetnika TK organizovalo je radionicu na kojoj su djeca uz sevdalinku dobila muzikoterapiju.

”Svako ko živi u našoj lijepoj BiH ima pravo da osjeti i otpjeva sevdalinku zato je nama danas omogućeno da učestvujemo i na taj način promovišemo prava i mogućnosti djece sa invaliditetom. Danas u saradnji sa učenicima Muzičke škole naši korisnici će imati priliku da izvedu dvije sevdalinke koje smo aktivno pripremali”, rekla je Mirela Korlatović, edukatorica u Centru za djecu sa višestrukim smetnjama ”Koraci nade”. 

radionica3
Foto: RTV Slon/ Radionica – Sevdalinka kao muzikoterapija

Obučeni u narodnu nošnju, djeca su na što bolji način željela prikazati duh bosanske tradicije i sevdaha. U terapeutskoj praksi, sevdalinka se može koristiti na različite načine.

Kako su istakli organizatori radionice, djeca kada slušaju ili pjevaju sevdalinku, često doživljavaju osjećaj zajedništva i radosti.

”Ja sam strašno emotivna jer se radi o jednoj posebnoj grupaciji djece i ovo je s moje strane i sa strane Udruženja jedna kap koju možemo da uradimo za ovu djecu. Mislim da koliko god mi uradili, bilo ko od nas u ovom gradu, kantonu i državi je jako malo za tu grupaciju djece”, smatra Ramiza Milkunić, predsjednica Udruženja muzičkih umjetnika TK .

S tim se slažu u gradskoj i kantonalnoj vlasti, stoga su podržali ovu radionicu.

”Ova interaktivna radionica stavlja sevdalinku kao dio kulturnog i historijskog naslijeđa za muzičku terapiju za djecu sa invaliditetom ali prije svega razvija inkluziju i empatiju”, dodala je Asja Redžić, pomoćnica gradonačelnika za kulturu, sport, mlade i soc. zaštitu Tuzla.

radionica4
Foto: RTV Slon/ Radionica – Sevdalinka kao vrsta muzikoterapije

”Edukativna radionica muzikoterapija je od izuzetnog značaja za sam mjesec sevdaha i sevdalinku za mlade za terapiju koja se odvija sa mladim ljudima za njihov razvoj kognitivni, psihički i sve ostalo”, dodala je Amela Mehmedović, pomoćnica ministra za kulturu, sport i mlade TK.

Svi su složni u jednom a to je da sevdalinka, sa svojim univerzalnim temama i dubokom emotivnom snagom, može biti most ka svijetu osjećaja i unutrašnjeg mira za djecu koja se suočavaju sa svakodnevnim izazovima.

Sevdalinka kao vrsta muzikoterapije je interaktivna radionica koja je održana u okviru Mjeseca sevdaha u Tuzli.

Vezane vijesti

TUZLA