Žene Srebrenice okupile su se i ovog 11. u mjesecu, boreći se za istinu i pravdu te podsjećajući na genocid i strašne zločine koji su počinjeni tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
“Svakog 11. ista tuga”
Ono što najviše boli jeste činjenica da ni nakon skoro 30 godina nisu pronašle svoje najmilije kako bi ih mogle sahraniti. Nura Mekanić, uprkos svom zdravstvenom stanju, svakog 11. u mjesecu dolazi na mirno okupljanje Žena Srebrenice. To je, kako kaže, najmanje što može učiniti, budući da je i sama tokom agresije na BiH izgubila većinu svoje porodice.
„Samo se pitam dokle ovo? Nestaju nam majke. Šta nam ovo sve rade da se već jednom ne pronađu svi naši koji su nestali? Koščica, bilo šta. Da mi njih sahranimo, da znamo da su tu i da im možemo otići. Ovako svakog 11. ista tuga“, kaže Nura Mekanić.
Iz godine u godinu i iz dana u dan, sve je manje majki koje se mogu nadati da će dočekati da ukopaju svoje najmilije i tako pronađu smiraj. Stoga su iz Udruženja “Žene Srebrenice” uputili apel Institutu za nestale osobe u BiH da ubrzaju proces traženja nestalih.
„Još uvijek ima dosta problema i aktivnosti kada je riječ o pronalasku nestalih osoba. Mi još nismo pronašli svoje najmilije, porodice još uvijek tragaju za njima. Zna se kakva je njihova sudbina bila, nekad smo ih tražili žive, možda su bili i po logorima, ali njihova sudbina je nažalost tragična, svi su pobijeni na najbrutalniji način“, kazala je Nura Begović, predsjednica Udruženja “Žene Srebrenice”.
Podrška sa svih strana
Podrška majkama Srebrenice na Trgu slobode pristigla je i iz medžlisa Odžak i Modriča. Kako kažu, ovo je tek mali dio koji oni mogu pružiti, ali dovoljno da majke koje su izgubile sve osjete da nisu same i da postoji neko ko će se s njima boriti za pravdu.
„Ovo nije ništa, to je samo jedan mali dio nas. Drago nam je što ovdje ima omladine i mi svojoj djeci u džematima prenosimo da se nikad ne zaboravi ono što se dogodilo u Srebrenici“, priča Indira Kusur, koordinatorica Odjela za brak i porodicu Medžlisa IZ Odžak.
„Drago mi je da mi se ukazala prilika da dođem kao podrška ovdje, da pružimo podršku ženama Srebrenice jer to je i nama jedna velika bolna rana koju pokušavamo na neki način da podijelimo s njima“, rekla je Emina Šaldić, članica Medžlisa IZ Modriča.
Majkama i ženama iz Srebrenice podršku su pružili i učenici Medicinske škole Tuzla, što ih je posebno obradovalo. Kako kažu- na mladima svijet ostaje, a educirani i suosjećajni mladi ljudi predstavljaju jednu vrstu nade da borba za pravdu i istinu nikada neće prestati.