Nestašica antibiotika Klavocin u BiH: Dostupnost očekuje se do kraja godine

Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH prijavljena je nestašica antibiotika Klavocin. Na bh. tržištu, očekuje se da će Klavocin ponovno biti dostupan do kraja godine.

Nestašica se odnosi na Klavocin BID, prašak za oralnu suspenziju u pakovanju od 400 mg/5 mL + 57 mg/5 mL, koji dolazi u staklenoj bočici sa 10,5 g-11,6 g praška za pripremu 70 mL oralne suspenzije i odmjernom špricom od 5 mL. Obustava za ovaj proizvod traje od 1. listopada 2024. do 31. prosinca 2024. Osim toga, nestašica se odnosi i na filmom obložene tablete – 875 mg/1 tableta + 125 mg/1 tableta, sa obustavom od 15. srpnja 2024. do 30. rujna 2024., te filmom obložene tablete – 875 mg/1 tableta + 125 mg/1 tableta, čija obustava traje od 8. ožujka 2024.

Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH su za Fenu istaknuli da je proizvođač naveo kako proizvodnja serije ovih lijekova, koji su namijenjeni tržištu BiH, kasni zbog povećanih potreba i reorganizacije proizvodnje.

“Radi se o privremenoj obustavi, te bi svi navedeni lijekovi trebali biti dostupni na tržištu BiH najkasnije do 31. prosinca 2024.,” dodali su iz Agencije.

Agencija također naglašava da na tržištu postoje lijekovi s istim aktivnim supstancama, istih jačina i farmaceutskog oblika od drugih proizvođača, što znači da pacijenti neće ostati bez potrebne terapije.

Što se tiče nestašice drugih lijekova, iz Agencije objašnjavaju da na tržištu postoji veći broj generičkih paralela, lijekova sa istom aktivnom supstancom od drugih proizvođača.

“Kontinuirano komuniciramo s proizvođačima i veleprometnicima. U prošloj godini smo uspješno prevenirali nestašice poboljšanjem dinamike obrade zahtjeva za davanje, obnovu ili izmjenu dozvole za stavljanje lijekova u promet u BiH. To je omogućilo brži dolazak lijekova do pacijenata. Također, odobravamo promet lijekova proizvedenih za druga tržišta, u skladu sa specifikacijom koju odobrava naša agencija,” ističu iz Agencije.

Objašnjavaju da trajni prekidi u proizvodnji, kao što su ukidanje dozvole ili neobnavljanje dozvole, obično nastaju iz komercijalnih razloga, dok se privremeni prekidi javljaju zbog problema u proizvodnom procesu, promjena u proizvodnji, problema sa nabavkom sirovina i pakovnog materijala, te globalno narušenih lanaca snabdijevanja.

IZ Agencije dodaju da često saznaju za nestašice od pacijenata, zdravstvenih ustanova i drugih izvora, te nakon toga kontaktiraju proizvođače kako bi provjerili dostupnost lijekova i istražili mogućnosti za prevazilaženje problema s nedostupnošću lijekova za pacijente.

Vezane vijesti

TUZLA