Studenti Pravnog fakulteta u Tuzli dobili certifikate za obavljenu stručnu praksu

Studenti obavljali praksu u institucijama

Dok mnogi studenti samo sanjaju o prilici da svoje akademsko znanje stave u stvarnu praksu, studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Tuzli su svoja nadanja pretvorili u stvarnost.

Zahvaljujući programu stručne studentske prakse, imali su priliku da zakorače u svijet pravne procedure.

Među njima je i Melika, studentica treće godine koja je svojim entuzijazmom i iskustvom iz Općinskog suda u Tuzli pokazala kako joj je ova praksa proširila vidike.

„ Imala sam priliku da prisustvujem velikom broju ročišta koja su bila u okviru sati koji su nam dozvoljeni bili u okviru studentske prakse, napisala sam nacrte presuda koje su mi kasnije olakšali pisanje sličnih zadatak na fakultetu u nastavnim predmetima. Također upoznala sam organizaciju i rad Suda i zaposlene u Sudu i onako kako pravo zaista izgleda u praksi“, rekla je Melika Demirović, studentica treće godine Pravnog fakulteta UNTZ.

Praksa u tri institucije

No, Melika nije bila sama u ovom putovanju. Još 29 kolega iz treće i četvrte godine doživjelo je slično iskustvo, istražujući rad Općinskog suda, Kantonalnog tužilaštva i Regionalne advokatske komore.

To su institucije koje su iskazale interes za učešćem u programu.

„ Ti partneri sa kojima mi dugo godina sarađujemo su pokazali izuzetnu inicijativu, zainteresovanost, kreativnost prilikom kreiranja stručne prakse jer ona varira od institucije do institucije. Studenti su oduševljeni, sada i sami mogu da primijene svoje znanje na razne kreativne načine. Radi se tu o pisanju podesaka, argumentiranju stajališta, razmjeni mišljenja sa sudijama što u neku ruku izgleda zastrašujuće za jednog studenta Prava“, istakla je Jasmina Berbić, asistentica na Pravnom fakultetu UNTZ.

A oduševljeni su bili i njihovi mentori. Raduju se kažu, što su mogli prenijeti taj praktični dio koji je studentima potreban da u potpunosti budu spremni za tržište rada.

„ Ovo je jedan izuzetan projekat proveden na nivou BiH i to iz dva razloga. Prvo za same studente jer stiču iskustva koja su im potrebna za budući rad a izuzetan je i za nas u advokaturi i pravosuđu jer dobijamo kadrove koji nisu samo teoretski potkrijepljeni nego su i stekli praktične vještine koje su nama od izuzetnog značaja za postupanje u svakodnevnom pravosuđu“, naveo je Damir Alić, predsjednik Regionalne advokatske komore.

Dodijeljeni certifikati

Ovo je prva generacija polaznika stručne studentske prakse koju je Pravni fakultet organizovao uz pomoć Nacionalnog centra za državne sudove. Svima njima uručeni su certifikati kao dokaz rada i truda tokom prakse.

Zahvaljujući ovom programu svi studenti se nadaju da će nakon završenog studiranja lakše doći do zaposlenja.

 

 

Vezane vijesti

TUZLA