6 C
Tuzla
09.11.2024.

(Ne)vidljiva u jeziku = (ne)vidljiva u životu

Kakva je veza između lingvistike, politike, evolucije i rodne jednakopravnosti? Zašto smo mizogeno društvo? Zašto borba za gender senzbilni jezik nije mizerna nego je suštinski važna? Zašto su žene kuharice ali ne i ministrice? O ženama vidljivim i nevidljivim u jeziku govorimo u novoj epizodi podcasta Taboo Show.

Institucija Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine primila je žalbu Inicijative „Građanke za ustavne promjene“ koja se odnosi na nedostatak rodno osjetljivog jezika i inkorporacije rodne komponente u Ustav Bosne i Hercegovine. Neposrednim uvidom u tekst Ustava Bosne i Hercegovine, utvrđeno je da su osnovani navodi da nije zastupljen rodno osjetljiv jezik, odnosno da Ustav Bosne i Hercegovine trenutno, jezički i gramatički, ne prikazuje postojanje ženskog roda i da je muški gramatički rod korišten za sve nazive titula i zvanja. Ženski rod se pretpostavlja, a korištenje samo jednog gramatičkog roda kao generičkog pojma u jeziku, može se posmatrati u kontekstu onoga što se često naziva jezičkom ili gramatičkom rodnom pristranošću, i što odražava i učvršćuje društvene stavove i stereotipe. Iako samo korištenje jezika, ne treba izjednačavati sa diskriminacijom, Evropski sud za ljudska prava je naglasio potrebu za rodno neutralnim i uključivim jezikom u pravnim i službenim dokumentima. Upotrebu rodno senzibilnog jezika, između ostalog istraživala je glavna i odgovorna urednica RTV Slon, Selma Jatić sa kojom, između ostalog, razgovoramo o relaciji gender senzibilnog jezika i ekonomskih, političkih, sigurnosnih i ljudskih prava, ali i o femicidu i narativu u kojem se ubistvo žene izjednačava sa porodičnom tragedijom. Objašnjavamo zašto je stavljanje jednakosti u tom kontekstu nedopustiv narativ. Od omaža Abdulahu Sidranu kroz film „Kuduz“ preko alžirske boksačice i javnog propitivanja njenog spola do Kate Middleton analiziramo kako žene tretiramo u svakodnevnici.

Novu epizodu „Taboo Show“ gledajte večeras od 20:00 sati u programu TV Slon i na našem YouTube kanalu.

Podsjećamo, u prošlosedmičnoj epizodi razgovarali smo o sindromu sagorijevanja na poslu a ukoliko ste propustili prošlosedmično izdanje snimak epizode možete pogledati u produžetku teksta.

Drugu sezonu podcasta „Taboo Show“ realizujemo u sklopu WB Media for change projekta.
Prijatelji projekta su:  „dm BiH – dm-drogerie markt“ „Lactalis BiH“, „NLB Banka“ i frizerski saloni „Dalma – D & D“.

„Taboo Show“ je podcast o temama o kojima se rijetko javno govori ili često šuti.

Ukoliko ste nešto propustili iz epizode 13, možete je pogledati na našem YouTube kanalu, na linku ispod.

 

Vezane vijesti

TUZLA