Komitet UN-a za diskriminaciju upozorava BiH na probleme povratnika i manjina

Napadi na povratnike i njihova diskriminacija, marginalizacija Roma i manjinskih grupa, te porast govora mržnje i ograničen napredak postizanja tranzicijske pravde ključni su problemi Bosne i Hercegovine koje je u svom izvještaju prepoznao Komitet Ujedinjenih nacija za eliminaciju rasne diskriminacije, te pozvao bh. vlasti da hitno pristupe rješavanju ovih problema.

Komitet je na posljednja dva zasjedanja razmatrao situaciju u BiH, nakon čega je istaknuto 19 ključnih poglavlja u kojima bi vlasti u našoj državi hitno trebale reagirati i zaustaviti diskriminatorne politike koje postoje. Ova poglavlja posebno se odnose na manjinske zajednice, kao što su Romi, povratnici, migranti i izbjeglice, te tražitelji azila – svi prepoznati kao žrtve segregacije, govora mržnje i zločina inspiriranih mržnjom.

Kao najugroženija grupa istaknuti su članovi romske zajednice, za koje Komitet navodi da su žrtve konstantne diskriminacije i marginalizacije.

-Ključni problemi uključuju loše uslove života, limitiran pristup javnim službama i zapošljavanju, posebno za žene Romkinje, neadekvatnu zdravstvenu zaštitu, te niske stope upisa i pohađanja romske djece u škole – navodi se u izvještaju, kao i preporuke za rješavanje njihovih egzistencijalnih pitanja.

Posebnu zabrinutost izazvalo je stanje povratnika za koje kažu da se susreću sa širokom diskriminacijom i segregacijom, što ometa njihov povratak u mjesta porijekla.

“Uprkos određenom napretku u pristupu adekvatnom smještaju, povratnici se i dalje bore s obrazovanjem, zapošljavanjem, zdravstvenom i socijalnom zaštitom, te se i dalje suočavaju sa govorom mržnje i fizičkim nasiljem”, zaključuju iz Komiteta.

Zbog ovakvog stanja, preporučili su državnim organima da hitno istraže sve slučajeve govora mržnje i nasilja nad povratnicima, kako bi se osiguralo da počinioci budu procesuirani i kažnjeni.

Vezane vijesti

TUZLA